Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Enzymy – wzory, podział, właściwości, zastosowanie

Ostatnio komentowane
właśnie dostałam taką lekturę szkolną
eliza • 2019-11-12 11:36:13
fjhgxfhjyr97o7tretrtyrteert
35t • 2019-11-11 17:56:48
słabe
nick • 2019-11-11 16:38:46
do niczego. Kto to napisał ?
passat • 2019-11-11 13:32:12
nawet rozumiem , ale średnio haha
x.x.księżniczka.x.x • 2019-11-11 11:43:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Enzymy- właściwości, wzory, zastosowanie

Enzymy to białka pełniące funkcje katlityczne, biokatalizatory. Enzymy zawsze zbudowane są z częsci białkowej-apoenzymu. Apoenzymy wystepują czasem z częścią niebiałkową zwaną koenzymem lub grupą prostetyczną. Katalitycznie aktywny enzym to holoenzym.

apoenzym+kofaktor=holoenzym

Różnica między koenzymem a grupą prostetyczną definiowana jest w oparciu o siłę wiązania z apoenzymem. Koenzym wiąże się z apoenzymem wiązaniem dysocjującym, natomiast  grupa prostetyczna wiąże się w sposób trwały, niedysocjujący.

Specyficzność działania enzymów jest różnorodna. Istnieją enzymy katalizujące reakcje z jednym substratem- monospecyficzne, oraz z wieloma substratami. Miejscem odpowiedzialnym za rozpoznanie substratu i przeprowadzenie reakcji jest centrum aktywne ( centrum aktywne to charakterystyczny dla danego enzymu układ reszt aminokwasowych).

Mechanizm działania białek enzymatycznych polega na obniżeniu energii aktywacji substratu. Energia aktywacji to energia konieczna do przebiegu reakcji. Enzymy przyspieszają reakcję conajmniej milionkrotnie. Gdyby nie enzymy większość reakcji w organiźmie zachodziłaby niezauważalnie wolno.

Enzymy- podział

Polecamy również:

  • Struktura przestrzenna białek

    Dyskutując strukturę przestrzenną białek wyróżnia się 4 poziomy organizacji strutury białkowej. Najbardziej podstawowym poziomem jest struktura pierwszorzędowa, która opisuje kolejność połączeń kolejnych reszt aminokwasowych w łańcuchu i w przypadku organizmów żywuch jest ona uwarunkowana kodem... Więcej »

  • Struktura pierwszorzędowa białka

    Struktura pierwszorzędowa, jest najniższym i zarazem najbardziej podstawowym poziomem organizacji struktury białka - zwana również sekwencją aminokwasową białka.  Więcej »

Komentarze (1)
5 + 2 =
Komentarze
Guzik • 2019-03-28 19:29:14
A+BC=BC+A, to jest hit! ;-)