Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Enzymy – wzory, podział, właściwości, zastosowanie

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Enzymy- właściwości, wzory, zastosowanie

Enzymy to białka pełniące funkcje katlityczne, biokatalizatory. Enzymy zawsze zbudowane są z częsci białkowej-apoenzymu. Apoenzymy wystepują czasem z częścią niebiałkową zwaną koenzymem lub grupą prostetyczną. Katalitycznie aktywny enzym to holoenzym.

apoenzym+kofaktor=holoenzym

Różnica między koenzymem a grupą prostetyczną definiowana jest w oparciu o siłę wiązania z apoenzymem. Koenzym wiąże się z apoenzymem wiązaniem dysocjującym, natomiast  grupa prostetyczna wiąże się w sposób trwały, niedysocjujący.

Specyficzność działania enzymów jest różnorodna. Istnieją enzymy katalizujące reakcje z jednym substratem- monospecyficzne, oraz z wieloma substratami. Miejscem odpowiedzialnym za rozpoznanie substratu i przeprowadzenie reakcji jest centrum aktywne ( centrum aktywne to charakterystyczny dla danego enzymu układ reszt aminokwasowych).

Mechanizm działania białek enzymatycznych polega na obniżeniu energii aktywacji substratu. Energia aktywacji to energia konieczna do przebiegu reakcji. Enzymy przyspieszają reakcję conajmniej milionkrotnie. Gdyby nie enzymy większość reakcji w organiźmie zachodziłaby niezauważalnie wolno.

Enzymy- podział

Polecamy również:

  • Struktura przestrzenna białek

    Dyskutując strukturę przestrzenną białek wyróżnia się 4 poziomy organizacji strutury białkowej. Najbardziej podstawowym poziomem jest struktura pierwszorzędowa, która opisuje kolejność połączeń kolejnych reszt aminokwasowych w łańcuchu i w przypadku organizmów żywuch jest ona uwarunkowana kodem... Więcej »

  • Struktura pierwszorzędowa białka

    Struktura pierwszorzędowa, jest najniższym i zarazem najbardziej podstawowym poziomem organizacji struktury białka - zwana również sekwencją aminokwasową białka.  Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =