Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Białka – wzory, nazewnictwo, właściwości, zastosowanie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Białka- wzory, nazewnictwo

Białka zaliczamy do związków makromolekularnych składających się  kilkuset jednostek (reszt) aminokwasowych. Klasyfikacja oraz nazewnictwo białek jest silnie związane z ich pochodzeniem i funkcjami jakie pełnią w organizmach żywych i jest przedmiotem taksonomi fenetycznej i/lub taksonomi filogenetycznej. Szerzej zagadnienia te opisane zostały w temacie "Białka".

Białka- właściwości chemiczne

Mając na wzlgędzie skład chemiczny białka możemy sklasyfikować do jednej z dwóch grup - białek prostych albo białek złożonych. Do białek prostych zaliczamy wszystkie te które, w wyniku hydrolizy rozkładają się tylko i wyłącznie na aminokwasy. Do białek złożonych zaliczamy zaś te, w przypadku których w produktach hydrolizy można znaleźć inne oprócz aminokasów związki chemiczne m.in, węglowodany (glikoproteiny), tłuszcze (lipoproteiny), kwasy nukleinowe (nukleoprotein), jon metalu (metaloproteiny).

Inny podział białek ze względu na kształt białka możemy rozróżnia białka globularne oraz fibrylarne

Ze względu na swoje powinnowactwo możemy wyróżnić białka hydrofobowe, które nie będą się rozpuszczać w wodzie oraz hydrofilowe czyli białka rozpuszczalne w wodzie. Ze zjawiskiem

Polecamy również:

  • Struktura pierwszorzędowa białka

    Struktura pierwszorzędowa, jest najniższym i zarazem najbardziej podstawowym poziomem organizacji struktury białka - zwana również sekwencją aminokwasową białka.  Więcej »

  • Struktura przestrzenna białek

    Dyskutując strukturę przestrzenną białek wyróżnia się 4 poziomy organizacji strutury białkowej. Najbardziej podstawowym poziomem jest struktura pierwszorzędowa, która opisuje kolejność połączeń kolejnych reszt aminokwasowych w łańcuchu i w przypadku organizmów żywuch jest ona uwarunkowana kodem... Więcej »

  • Rodzaje i funkcje białek

    Pośród ważnych biologicznie rodzaji białek można wymienić: enzymy - wysoce specyficzne, katalizują od jednej do kilku reakcji chemicznych zachodzących w organizmach żywych. Istotnąrolę ogdrywają głownie w procesach metabolicznych, oraz przu manipulacji DNA. Znane są przykłady enzymów dokonujących... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =