Witamina D – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

Witamina D- wzór

Witamia D – to ogólna nazwa dla kalcyferolu i jego pochodnych, należy ona do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.  Fizjologiczna witamina D3 (cholekalcyferol) jest syntetyzowana  z 7-dehydrocholesterolu w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Poniżej przedstawiono schemat przemian prowadzący do powstania cholekalcyferolu (witaminy D3 ) z jej prowitaminy z uwzględnieniem roli cholesterolu.

 

Witamina D3 ulega biotransformacji w wątrobie do aktywnych metabolitów kalcydiolu i kalcytriolu.

 

Witamina D- działanie, zastosowanie

Aktywne mateabolity witaminy D3 regulują gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie, kontrolują podział komórek oraz uczestniczą w procesach immunologicznych. Ponieważ ilość witaminy D3 produkowanej przez organizm w pierwszych dwóch latach życia nie jest wystarczająca dlatego należy ją konsekwentnie stosować u wszystkich niemowląt aby zapobiec krzywicy (chorobie z niedoboru witaminy D). Krzywica polega na deformacji układu kostnego wynikającej z jego nadmiernej miękkości. U dzieci objawia się to między innymi późniejszym zrastaniem ciemiączka a w stanach ostrego niedoboru dochodzi do kurczów tężyczkowych. U dorosłych dochodzi do rozmiękniania kości.

Witamina D- występowanie

Naturalne źródła witaminy D3 to olej z wątroby ryb oraz tkanka tłuszczowa zwierząt.  Żółtko jajka, mleko i masło zawierają nie wielkie ilości witaminy D3.

W profilaktyce krzywicy u małych dzieci podaje się 0,0125 mg witaminy D3 dziennie. W leczeniu krzywicy podaje się  15mg jeden raz jako dawkę uderzeniową.  Jednocześnie dostarcza się jony wapnia i fosforanów, aby umożliwić  zaspokojenie potrzeb rozpoczynającego się procesu kostnienia. Przedawkowanie witaminy D3 może prowadzić do ciężkiego zatrucia, wynikającego ze zbyt dużego stężenia jonów wapnia we krwi. Do klinicznych objawów należą biegunka, bóle głowy i stawów oraz wymioty. Prowadzi to do zwapnienia naczyń, przy odstawieniu witaminy zwapnienie ustępuje.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
slabiutko ogólniki
• 2024-05-19 14:36:56
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53