Witamina C- wzór
Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nazywana jest także witaminą przeciwszkorbutową z chemicznego punktu widzenia jest to kwas askorbinowy, γ-laktaon odmiany enolowej kwasu 2-keto-L-gulonowego. Kwas askorbinowy w postaci krystalicznej jest odporny na działanie tlenu z powietrza, jednak w roztworach środków utleniających ulega szybkiemu rozkładowi do kwasu szczawiowego.
Wzór:
Kwas askorbinowy
Witamina C- działanie, zastosowanie
Kwas askorbinowy bierze udział w rozkładzie pierścieniowych aminokwasów, uszczelnianiu naczyń włosowatych, przyspieszeniu krzepnięcia krwi oraz procesach immunologicznych prawdopodobnie przez hamowanie samozniszczenia fagocytów. Klasyczną chorobą niedoboru witaminy C jest szkorbut. Szkorbut objawia się stanem zmęczenia, osłabieniem mięśni, krwawieniem, rozluźnieniem i wypadaniem zębów. U dzieci odpowiednikiem szkorbutu jest choroba Mollera i Barlowa. Hiperwitaminoza może powstać jedynie w stanach bezkwaśności żołądka lub marskości wątroby.
Witamina C- występowanie
Witamina C występuje we wszystkich żywych komórkach, szczególnie bogate w witamine C są jednak świeże owoce: porzeczka, poziomka, owoce cytrusowe oraz warzywa : brokuł, pomidory, szpinak, papryka. W Polsce najważniejszym źródłem witaminy C pozostają ziemniaki. Kwas askorbinowy wytwarzają wszystkie zwierzęta poza małpami i świnkami morskimi. Ludzie także nie potrafią wytwarzać witaminy C.