Właściwości i zastosowanie skał wapiennych

Skały wapienne składają się głównie z węglanu wapnia (CaCO3), który w przyrodzie występuje jako kalcyt (minerał). Do skał wapiennych zalicza się wapień i kredę, które są skałami osadowymi oraz marmur, będący skałą przeobrażoną.

Skały wapienne powstają przez nagromadzenie się szczątków zwierzęcych czy roślinnych zbudowanych z węglanu wapnia lub wytrącania się tego związku z roztworów. Następnie osad przekształcany jest pod wpływem określonych warunków (np. ciśnienia i temperatury) w litą skałę. Proces ten określany jest mianem diagenezy.

W Polsce największe złoża marmuru występują w Sudetach Wschodnich, w okolicy Masywu Śnieżnika i we wschodniej części Karkonoszy. Najwięcej wapieni zlokalizowanych jest w okolicy Gór Świętokrzyskich, w Tatrach oraz w Pieninach.

Do identyfikacji skał wapiennych wykorzystuje się reakcje z kwasem solnym, w wyniku której powstaje nietrwały kwas węglowy rozpadający się na wodę i dwutlenek węgla. Wydzielający się dwutlenek węgla powoduje pienienie się w miejscu kontaktu skały z kwasem:

CaCO+ 2HCl → CaCl+ CO+ H2O

Wapienie to skały charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Przyjmują kolory od białego do beżowego, jednak różne domieszki (no dolomitu czy pirytu) zabarwiają je na czerwono, brunatno czy zielono. Wapienie nie są odporne na warunki atmosferyczne. Kreda to szczególna odmiana wapienia, bardzo miękka i porowata. Występuje w kolorach białym lub szarym. Ma małą gęstość oraz dobrze chłonie wodę. Marmur jest skałą znacznie twardszą od wapieni. Ma budowę krystaliczną, można go szlifować, piłować, polerować. Dzięki licznym domieszkom występuje w różnych kolorach: białym, różowym, zielonym, czy czarnym. Marmur i wapienie stosowane są jako surowiec budowlany, kreda natomiast jest wykorzystywana w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest składnikiem m.in. białych farb, past do zębów, pudrów.

Polecamy również:

 • Litowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Litowce to pierwiastki metaliczne leżące w pierwszej grupie (IA) układu okresowego. Do litowców należą lit, sód, potas, rubid, cez i frans. Litowce mają konfigurację elektronową powłoki walencyjnej  i bardzo łatwo ulegają jonizacji oddając jeden elektron aby uzyskać konfigurację gazu... Więcej »

 • Cynk, kadm, rtęć – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Cynk, kadm i rtęć to metale przejściowe położone w 12 (IIA) grupie układu okresowego. Mają one konfigurację powłoki walencyjnej , lecz pomimo w pełni obsadzonej podpowłoki d są one nadal zaliczane do metali przejściowych (mogą tworzyć kationy, w których podpowłoka d jest niecałkowicie obsadzona). W związkach... Więcej »

 • Borowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Pierwiastki grupy 13 układu okresowego – bor, glin, gal, ind i tal, nazywane są borowcami. Pierwszy z nich – bor jest niemetalem, odróżniającym się od pozostałych, metalicznych, pierwiastków (dlatego został on opisany oddzielnie). Pierwiastki metaliczne – glin, gal, ind i tal... Więcej »

 • Porównanie litowców i berylowców

  Metale I i II grupy nazywane są odpowiednio litowcami i berylowcami. Są to grupy metali lekkich (o niskiej gęstości) o srebrnobiałych kolorach i dobrej topliwości. Pierwiastki należące do tych grup mają najniższe elektroujemności spośród wszystkich pierwiastków chemicznych. Więcej »

 • Czym jest pasywacja?

  Pasywacja jest samorzutnym lub wywołanym elektrochemicznie procesem chemicznym. Polega na pokrywaniu się powierzchni metalu cienką warstwą jego tlenków lub soli o mniejszej reaktywności, przez co zwiększa się odporność korozyjna tego metalu. Wytworzona powłoka jest odporna na dalsze reakcje ze związkami... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43
ok
• 2024-05-20 16:01:25