Cynk, kadm, rtęć – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

Cynk, kadm i rtęć- wzory,właściwości

Cynk, kadm i rtęć to metale przejściowe położone w 12 (IIA) grupie układu okresowego. Mają one konfigurację powłoki walencyjnej ns^2nd^{10, lecz pomimo w pełni obsadzonej podpowłoki d są one nadal zaliczane do metali przejściowych (mogą tworzyć kationy, w których podpowłoka d jest niecałkowicie obsadzona). W związkach chemicznych, metale te występuja na +II stopniu utlenienia. Dla rtęci znane są również jony  Hg_2^{ 2+}, w których rtęć osiąga stopień utlenienia +I. Od niedawna, znane są również związki, w których cynk, kadm i rtęć występują na +III, i +IV stopniu utlenienia: jony ZnO_2^-, tlenki Zn(IV) i Cd(IV) oraz fluorek rtęci(IV). Cynk i kadm są ciałami stałymi o stosunkowo niskiej jak na metale temperaturze topnienia, rtęć w temperaturze pokojowej jest cieczą.

Cynk, kadm, rtęć- występowanie i otrzymywanie

Cynk, kadm i rtęć występują w przyrodzie głównie w postaci minerałów siarczkowych. Najpowszechniejszym I najczęściej eksploatowanym minerałem cynku jest sfaleryt (siarczek cynku, ZnS), który zawiera również siarczek kadmu w postaci domieszek. Kadm jest otrzymywany jako produkt uboczny przy produkcji cynku z rud sfalerytowych. Najczęściej spotykaną w przyrodzie formą rtęci jest również minerał siarczkowy – cynober (siarczek rtęci(II), HgS). Ze względu na intensywną czerwoną barwę, cynober  był stosowany jako pigment.

Cynk, kadm, rtęć- zastosowanie

Cynk i kadm znajdują zastosowanie w produkcji baterii (baterie niklowo-kadmowe   oraz baterie cynkowo-węglowe). Cynk stosowany jest powszechnie do zabezpieczania metali przed korozją poprzez pokrywanie ochronną warstwą tego metalu. Rtęć znajdowała dotąd szerokie zastosowanie w technice, do produkcji termometrów i precyzyjnych manometrów, jednak ze względu na jej szkodliwość, jest ona wypierana przez rozwiązania elektroniczne nie bazujące na rtęci.

Wszystkie trzy omawiane metale wchodzą w skład barwników: cynk obecny jest w pigmentach białych (ZnO – biel cynkowa), kadm – w pigmentach żółtych, pomarańczowych i czerwonych, a rtęć – w czerwonych (np. Barwnik vermillon otrzymywany z cynobru). Ze względu na szkodliwość kadmu i rtęci, barwniki na nich oparte są również wycofywane z użycia.

Rtęć znajduje również ważne zastosowanie w produkcji lamp UV, stosowanych w szeregu przyrządów pomiarowych opartych na detekcji promieniowania ultafioletowego, lub w mikroskopach fluorescencyjnych.

Polecamy również:

  • Litowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Litowce to pierwiastki metaliczne leżące w pierwszej grupie (IA) układu okresowego. Do litowców należą lit, sód, potas, rubid, cez i frans. Litowce mają konfigurację elektronową powłoki walencyjnej  i bardzo łatwo ulegają jonizacji oddając jeden elektron aby uzyskać konfigurację gazu... Więcej »

  • Wapń, bar, stront – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Wapń, stront i bar to odpowiednio trzeci, czwarty i piąty pierwiastek w drugiej grupie układu okresowego. Pierwiastki tej grupy nazywane są metalami ziem alkalicznych, z powodu zasadowego charakteru minerałów, w których występują. Powłoki walencyjne tych pierwiastków mają strukturę , dlatego... Więcej »

  • Borowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Pierwiastki grupy 13 układu okresowego – bor, glin, gal, ind i tal, nazywane są borowcami. Pierwszy z nich – bor jest niemetalem, odróżniającym się od pozostałych, metalicznych, pierwiastków (dlatego został on opisany oddzielnie). Pierwiastki metaliczne – glin, gal, ind i tal... Więcej »

  • Porównanie litowców i berylowców

    Metale I i II grupy nazywane są odpowiednio litowcami i berylowcami. Są to grupy metali lekkich (o niskiej gęstości) o srebrnobiałych kolorach i dobrej topliwości. Pierwiastki należące do tych grup mają najniższe elektroujemności spośród wszystkich pierwiastków chemicznych. Więcej »

  • Czym jest pasywacja?

    Pasywacja jest samorzutnym lub wywołanym elektrochemicznie procesem chemicznym. Polega na pokrywaniu się powierzchni metalu cienką warstwą jego tlenków lub soli o mniejszej reaktywności, przez co zwiększa się odporność korozyjna tego metalu. Wytworzona powłoka jest odporna na dalsze reakcje ze związkami... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
l
• 2023-10-01 12:30:44
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10
macie
• 2023-09-30 17:00:17
to jest super edukujące zadanie
• 2023-09-29 08:07:38
3434444f234fcvqr4
• 2023-09-27 12:30:26