Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Metale przejściowe – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

Ostatnio komentowane
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Metale przejściowe- wzory, właściwości

Metale przejściowe to metale posiadające niecałkowicie obsadzoną podpowłokę d lub tworzące kationy, w których podpowłoka ta nie jest obsadzona całkowicie. Do grupy tej zaliczane są wszystkie metale bloku d układu okresowego, z uwzględnieniem metali szlachetnych (mają one konfigurację nd ^{10} (n+1)s ^{1} ), oraz metali grupy 12 (IIB). Metale grupy 12 - cynk, kadm, rtęć i copernicium (dawniej ununbium) są zaliczane również do metali przejściowych ze względu na podobne do pozostałych metali przejściowych właściwości fizykochemicznych. Najnowsze doniesienia o istnieniu związków cynku, kadmu i rtęci na +IV stopniu utlenienia (HgF_4, ZnO_2, CdO_2), potwierdzają słuszność zaliczenia tych pierwiastków do metali przejściowych.

Inną kwestią, która pozostaje dyskusyjna jest zaliczenie pierwiastków bloku f (szeregów lantanowców i aktynowców) do metali przejściowych. Wśród tych pierwiastków tylko lantan i aktyn (pierwsze w szeregach, o konfiguracji nf ^{0} (n+1)d ^{1} (n+2)s _{} ^{2} ) oraz lutet i lorens (ostatnie w szeregach, o konfiguracji nf ^{14} (n+1)d ^{1}(n+2)s ^{2}), mają niecałkowicie obsadzone podpowłoki d (lub zdolność do tworzenia jonów, w których pozostaje ona nieobsadzona). W starszej literaturze, lantanowce i aktynowce były określane mianem

Polecamy również:

 • Konfiguracje elektronowe pierwiastków

  Konfiguracje elektronowe metali przejściowych tworzy się poprzez wypełnianie elektronami kolejnych orbitali d (z pewnymi wyjątkami wynikającymi ze specyficznych własności orbitali d): mają one konfiguracje od  do  (grupa 12),  do  (metale szlachetne). Dla metali 6 i 7 okresu przed podpowłoką d,... Więcej »

 • Chrom – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Chrom, oznaczany symbolem Cr, jest pierwszym metalem w szóstej grupie układu okresowego. Ma on liczbę atomową 24 i masę atomową 51,9961u. Pierwiastkowy chrom jest stalowo-szarym, połyskliwym metalicznym ciałem stałym o temperaturze topnienia 1907°C. Więcej »

 • Mangan – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Mangan to metal przejściowy o liczbie atomowej 25 i masie atomowej 54,938u. Oznaczony jest symbolem Mn i leży w 7 grupie układu okresowego. Pierwiastkowy mangan jest ciałem stałym o charakterze metalicznym, jest twardy i kruchy oraz ulega na powietrzu i w wodzie reakcjom z tlenem („rdzewieje”) podobnie... Więcej »

 • Związki kompleksowe – wzory właściwości, przykłady, zadania

  Związki kompleksowe to związki chemiczne, w których atom centralny, najczęściej będący atomem metalu, jest połączony z jedną lub więcej cząsteczek lub atomów, zwanych ligandami, za pomocą wiązań koordynacyjnych. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =