Chemia ciała stałego

Chemia ciała stałego to dział chemii nieorganicznej zajmujący się badaniem oddziaływań w ciele stałym oraz jego strukturą wewnetrzną.

Całkowite lub niemal całkowite uporządkowanie pojawia się w ciele stałym i jest dla niego charakterystyczne. Ciała stałe dzielimy na anizotropowe i izotropowe.

Ciała izotropowe inaczej nazywamy ciałami bezpostaciowymi, typowym przedstawicielem jest oczywiście szkło. Powstaje ono w wyniku trudności z powstaniem pierwszych porcji nowej fazy (kryształów) i jest nadal cieczą. Wskutek spadku ruchliwości cząstek w cieczy wzrasta jej lepkość i stopniowo dochodzi do zakrzepnięcia cieczy. Powstałe w ten sposób ciało sztywne zachowuje stopień uporządkowania pośredni między cieczą a ciałem stałym krystalicznym. Najważniejszą cechą wynikającą z takiej budowy jest brak zależności właściwości od kierunku.

Ciała anizotropowe są to ułożone w sposób regularny atomy lub ich grupy. Regularność ułożenia polega na okresowym powtarzaniu w przestrzeni pewnych określonych konfiguracji atomowych. W chemii ciała sytałego sposób uporządkowania atomów nazywany jest siecią przestrzenną. Uporzadkowanie skutkuje pojawieniem się zalezności właściwości kryształu od kierunku ich badania. Np. w pewnym kierunku kryształ może wykazywać większą wrażliwość na działanie sił zewnętrznych wskutek słabszych wiązań atomów w sieci przestrzennej (np. grafit, kryształy gipsu, soli kamiennej).

Polecamy również:

  • Skały i minerały – chemia

    Skały to występujace naturalnie zespoły minerałów oraz składnikow niezwiązanych ich kalsyfikacją zajmuje się georafia fizyczna. Minerał natomiast posiada okreslony wzór chmiczny oraz strukturę. Więcej »

  • Kryształy – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Kryształy to ciała stałe wykazujące  całkowite (czasem niemal całkowite) uporządkowanie atomów.  Sposób uporządkowania atomów okresowo powtarzający się w przestrzeni tworzy sieć przestrzenną. Więcej »

  • Alotropia węgla i siarki

    Alotropia to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego w różnej postaci w tej samej temperaturze. Przechodzenie odmian alotropowych w siebie nawzajem jest możliwe i stanowi przemianę fazową. Odmiany alotropowe przede wszystkim różnią się miedzy sobą strukturą kryształu. Więcej »

  • Ciało bezpostaciowe – definicja, przykłady

    Ciało bezpostaciowe powstaje gdy oziębiana ciecz nie następuje krystalizacja (najczęściej wynika to z powodu trudności w powstaniu pierwszej porcji takiej fazy). Więcej »

  • Związki niestechiometryczne – informacje

    Wiele substancji wykazuje w pewnym zakresie zmienny skład, zachowuje jednak taką samą strukturę sieci przestrzennej. Związki takie są tworzone często przez metale przejściowe z siarką, selenem, tellurem. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34