Substancje nieorganiczne – definicja, właściwości, przykłady

Substancje nieorganiczne

Substancje nieorganiczne to zarówno związki nieorganiczne jak i rudy metali, minerały, metale i ich stopy. Związki nieorganiczne, to takie związki chemiczne, które w swojej strukturze nie zawierają węgla w postaci innej niż jony cyjankowe (\(CN ^{-} \)), izocyjankowe, tiocyjankowe, cyjanianowe, tiocyjanianowe, węglanowe i wodorowęglanowe (\(CO _{3} ^{2-} \)i \(HCO _{3} ^{-} \)), tlenki węgla (\(CO\) i \(CO _{2} \) i węgliki (np. karbid – węglik wapnia, \(CaC _{2} \)).

Właściwości substancji nieorganicznych

Właściwości substancji nieorganicznych silnie zalężą od ich struktury elektronowej (gdy rozpatrujemy pierwiastki) oraz rodzaju tworzonych cząsteczek (jak np. sól, kwas, zasada).

Przykłady

Przykładowe substancje nieorganiczne to kwarc, grafit, wapień, żelazo, dwutlenek węgla, sól kuchenna, stal i wiele innych. Dokładnie omówiono poszczególne grupy związków w osobnych tematach.

Polecamy również:

  • Typy wiązań chemicznych

    Podstawową przyczyną wiązania się atomów w cząsteczki jest dążenie do obniżenia energii układu.  Gilbert Lewis oraz Walter Kossel w latach 1915-16 niezależnie od siebie opublikowali elektronową teorię wiązania chemicznego. Zgodnie z założeniami tej teorii najniższą energię osiąga taki atom, który... Więcej »

  • Utlenianie i redukcja - przykłady

    Utlenianie i redukcja to procesy chemiczne, które zachodzą, kiedy między atomami lub cząsteczkami dochodzi do wymiany elektronów. Proces utleniania wiąże się z oddawaniem elektronów, natomiast redukcji – z przyjmowaniem elektronów przez atom lub cząsteczkę. Utlenianie i redukcja... Więcej »

  • Związki nieorganiczne – definicja, budowa

    Związki nieorganiczne, to takie związki chemiczne, które w swojej strukturze nie zawierają węgla w postaci innej niż jony cyjankowe (-CN), izocyjankowe, tiocyjankowe, cyjanianowe, tiocyjanianowe, węglanowe i wodorowęglanowe (CO32- i HCO3-), tlenki węgla (CO i CO2) i węgliki (np. karbid – węglik wapnia,... Więcej »

  • Jakie są różnice między związkami jonowymi a kowalencyjnymi?

    Charakter wiązań chemicznych spajających atomy w związku w dużej mierze wpływa na cechy fizykochemiczne tego związku. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wiązań: wiązania kowalencyjne, które powstają przez uwspólnienie elektronów walencyjnych oraz wiązania jonowe, które tworzą się... Więcej »

  • Czym są hydraty?

    Hydraty zwane też wodzianami są strukturami nadcząsteczkowymi. Powstają na drodze hydratacji (uwodnienia) cząsteczek soli. Hydraty mają postać sieci krystalicznej z nieregularnie rozmieszczonymi w niej cząsteczkami wody. W większości przypadków woda nie tworzy z hydratowaną substancją... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33