Typy wiązań chemicznych

Podstawową przyczyną wiązania się atomów w cząsteczki jest dążenie do obniżenia energii układu. Gilbert Lewis oraz Walter Kossel w latach 1915-16 niezależnie od siebie opublikowali elektronową teorię wiązania chemicznego. Zgodnie z założeniami tej teorii najniższą energię osiąga taki atom, który całkowicie zapełni  ostatni orbital lub swoją powłokę walencyjną. Układ taki odpowiada konfiguracji helowców i jest określany jako oktet elektronowy (dla helu wyjątek- dublet).

Istnieją dwa sposoby osiągnięcia trwałej konfiguracji walencyjnej:

1. Poprzez przeniesienie elektronu z jednego atomu na inny atom z utworzeniem jonów

2. Poprzez uwspólnienie par elektronowych pochodzących od jednego z atomów lub elektronów poszczególnych atomów tworzących cząsteczkę

Jeśli w tworzeniu wiązania uczestniczą dwa różne atomy to o typie wiązania decyduje elektroujemność tych atomów czyli ich zdolność do przyjmowania lub oddawania elektronów.

Stany trwałej konfiguracji bardzo dobrze obrazuje tzw. trójkąt wiązań. Trzy idealne stany: wiązanie kowalencyjne (niemetal-niemetal), jonowe (metal-niemetal)  i metaliczne (metal-metal) tworzą wierzchołki trójkąta wiązań. Do tej pory nie stwierdzono istnienia substancji charakteyzujacych się w 100% wiązaniem jonowym.

Polecamy również:

  • Wiązania jonowe – wzory, przykłady, zadania

    Wiązanie jonowe jest skutkiem przewagi sił elektrostatycznego przyciągania przeciwnie nadładownych jonów (kationów i anionów) nad siłami odpychania jednego ładunku. Kiedy jeden z pierwiastków jest silnie ektroujemny a drugi nie z połączenia ich powstaje substancja stała o wiązaniach... Więcej »

  • Wiązania spolaryzowane – wzory, przykłady, zadania

    Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane  powstaje w wyniku uwspólnienia elektronów pochodzących od dwóch róznych atomów tworzących czasteczke. Wiaznie takie ni wykazuje polaryzacje w kierunku atomu o wyższej elektroujemności , maksymalna różnica w elektroujemności... Więcej »

  • Wiązania kowalencyjne – wzory, przykłady, zadania

    Wiązanie kowalencyjne zwane też atomowym powstaje miedzy atomami jednego pieriastka. Równica elektroujemności w tym przypadku wynosi więc zero. Tworzone jest pomiędzy niemetalami. Więcej »

  • Wiązania koordynacyjne – wzory, przykłady, zadania

    Wiązanie koordynacyjne ze wzgledu na efekt końcowy jest tożsame z wiązaniem kowalencyjnym spolaryzowanym. Jednak mechanizm jego powstawania jest całkowicie inny. Wiązanie koordynacyjne nie powstaje na skutek uwspólnienia elektronów. Wiązanie takie jest tworzone pomiędzy atomem pierwiastka... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33