Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane powstaje w wyniku uwspólnienia elektronów pochodzących od dwóch róznych atomów tworzących czasteczke. Wiaznie takie ni wykazuje polaryzacje w kierunku atomu o wyższej elektroujemności , maksymalna różnica w elektroujemności pierwiastków nie powinna przekraczac 1,7 w skali Paulinga. Wiązania miedzy atomami o większej róznicy elektroujemności maja charakter jonowy. Przyjmuje się, że dla takiej wartosci róznicy elektroujemności mamy do czynienia w 51% z wiązaniem jonowym dlatego też, ta wartość wyznacza granice w okreslaniu charakteru wiązania.
Polaryzacja oznacza zwiekszenie gęstości elektronowej wokół jądra atomowego o większej elektroujemności czyli o większej zdolności przyciągania ładunku ujemnego, jednoczesnie pozwala to zmniejszyć gestość elektronową wokół atomu o niższej elektroujemności.
Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane - wzory
Tworzenie takiego wiązania można omówic na przykładzie czasteczki HBr.
Rys. 1
Proces tworzenia wiązania kowalencyjnego można opisać jako proces nakładania się orbitalu s atomu wodoru oraz orbitalu p atomu bromu. Schemat powstawania takiego orbitalu przedstawia rysunek 1. Ponieważ występuje różnica elektroujemności pierwiastków w cząsteczce prawdopodobieństwo znalezienia elektronu zwiększa się w pobliżu bromu (pierwiastka bardziej elektroujemnego). W rezultacie bromowodór jest dipolem elektrycznym ponieważ na atomie wodoru tworzy się cząstkowy ładunek dodatni, natomiast na atomie bromu cząstkowy ładunek ujemny. Ładunki cząstkowe oznaczamy odpowiednio σ- oraz σ+.
Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane - przykłady
,
,
,
,
Wiązanie kowalencyjne spolaryzowane - zadania
W której z wymienioncyh cząsteczek wystepuje wiąznaie jonowe: ,
,
,
,
,
?
Aby rozwiązać powyższe zadanie należy porównać wartości elektroujemności wg. Paulinga atomów tworzących cząsteczkę. Jeśli różnica elektroujemności jest mniejsza niż 1.7 to mówimy o wiązaniu kowalencyjnym spolaryzowanym.