Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Obieg węgla w przyrodzie

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W przyrodzie, węgiel występuje w atmosferze, skorupie ziemskiej, wodzie morskiej i w organizmach żywych. Cały czas pomiędzy różnymi formami węgla i jego związkami zachodzi cykliczna przemiana, która może być opisana dwoma cyklami: biologicznym i geologicznym. Cykl biologiczny obejmuje przemiany węgla biegnące z udziałem organizmów żywych takie jak oddychanie, czy fotosynteza prowadzona przez rośliny. Cykl geologiczny to przemiany węgla w skorupie Ziemi, w wyniku których tworzą się minerały i złoża paliw kopalnych. Cykl ten odbywa się w dużo większej skali czasowej niż cykl biologiczny, i w ciągu jednego roku „obiega” nim dużo mniejsza ilość węgla niż w znacznie szybciej zachodzącym cyklu biologicznym. Obieg węgla w przyrodzie opisano skrótowo na rysunku 1.

 obieg węgla w przyrodzie

Rysunek 1: obieg węgla w przyrodzie

Ingerencja człowieka

Człowiek, spalając paliwa kopalne takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, wypuszcza do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla, zaburzając w ten sposób równowagę biologicznego cyklu węglowego. Innym ważnym efektem emisji CO2 do atmosfery jest efekt cieplarniany, polegający na zatrzymywaniu ciepła (w postaci promieniowania podczerwonego) w atmosferze Ziemi przez tak zwane gazy cieplarniane, do których należy dwutlenek węgla.

Polecamy również:

 • Bor – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Bor, oznaczany symbolem B, jest pierwszym pierwiastkiem w 13 (IIIA) grupie układu okresowego. Powłoka walencyjna boru ma konfigurację elektronową 2s22p1, w związkach chemicznych występuje on na +III stopniu utlenienia. Jako jedyny pierwiastek w grupie, ma on charakter niemetaliczny, co istotnie odróżnia go... Więcej »

 • Azot – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Azot to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 7, oznaczany symbolem N. Jest on pierwszym pierwiastkiem w 15 (V) grupie układu okresowego, pierwiastki tej grupy określane są mianem azotowców. Masa atomowa azotu wynosi 14,0067u. W stanie wolnym, azot jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, złożonym z dwuatomowych... Więcej »

 • Wodór – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Wodór to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 1, oznaczony symbolem H. Jego masa atomowa wynosi 1,00794 u. Wodór występuje w postaci dwuatomowych cząsteczek, H2. Został odkryty w 1766 roku przez angielskiego chemika i fizyka, Henry’ego Cavendisha. Więcej »

 • Fosfor, arsen i antymon – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Fosfor, arsen i antymon to pierwiastki 15 (V) grupy układu okresowego, leżące odpowiednio w trzecim (fosfor), czwartym (arsen) i piątym okresie (antymon) układu okresowego. Podobnie jak tlenowce (grupa 16), pierwiastki te różnią się istotnie od pierwszego w grupie azotu. Wszystkie te pierwiastki w stanie... Więcej »

 • Tlen – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Tlen to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, oznaczany symbolem O. Masa atomowa tlenu to 15,9994u. W stanie wolnym, tlen występuje w dwóch odmianach alotropowych. Tlen dwuatomowy, , zwany również dwutlenem lub ditlenem jest odmianą stabilniejszą i dużo bardziej rozpowszechnioną w przyrodzie.... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =