Obieg węgla w przyrodzie

W przyrodzie, węgiel występuje w atmosferze, skorupie ziemskiej, wodzie morskiej i w organizmach żywych. Cały czas pomiędzy różnymi formami węgla i jego związkami zachodzi cykliczna przemiana, która może być opisana dwoma cyklami: biologicznym i geologicznym. Cykl biologiczny obejmuje przemiany węgla biegnące z udziałem organizmów żywych takie jak oddychanie, czy fotosynteza prowadzona przez rośliny. Cykl geologiczny to przemiany węgla w skorupie Ziemi, w wyniku których tworzą się minerały i złoża paliw kopalnych. Cykl ten odbywa się w dużo większej skali czasowej niż cykl biologiczny, i w ciągu jednego roku „obiega” nim dużo mniejsza ilość węgla niż w znacznie szybciej zachodzącym cyklu biologicznym. Obieg węgla w przyrodzie opisano skrótowo na rysunku 1.

 obieg węgla w przyrodzie

Rysunek 1: obieg węgla w przyrodzie

Ingerencja człowieka

Człowiek, spalając paliwa kopalne takie jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, wypuszcza do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla, zaburzając w ten sposób równowagę biologicznego cyklu węglowego. Innym ważnym efektem emisji CO2 do atmosfery jest efekt cieplarniany, polegający na zatrzymywaniu ciepła (w postaci promieniowania podczerwonego) w atmosferze Ziemi przez tak zwane gazy cieplarniane, do których należy dwutlenek węgla.

Polecamy również:

  • Bor – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Bor, oznaczany symbolem B, jest pierwszym pierwiastkiem w 13 (IIIA) grupie układu okresowego. Powłoka walencyjna boru ma konfigurację elektronową 2s22p1, w związkach chemicznych występuje on na +III stopniu utlenienia. Jako jedyny pierwiastek w grupie, ma on charakter niemetaliczny, co istotnie odróżnia go... Więcej »

  • Azot – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Azot to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 7, oznaczany symbolem N. Jest on pierwszym pierwiastkiem w 15 (V) grupie układu okresowego, pierwiastki tej grupy określane są mianem azotowców. Masa atomowa azotu wynosi 14,0067u. W stanie wolnym, azot jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, złożonym z dwuatomowych... Więcej »

  • Wodór – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Wodór to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 1, oznaczony symbolem H. Jego masa atomowa wynosi 1,00794 u. Wodór występuje w postaci dwuatomowych cząsteczek, H2. Został odkryty w 1766 roku przez angielskiego chemika i fizyka, Henry’ego Cavendisha. Więcej »

  • Fosfor, arsen i antymon – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Fosfor, arsen i antymon to pierwiastki 15 (V) grupy układu okresowego, leżące odpowiednio w trzecim (fosfor), czwartym (arsen) i piątym okresie (antymon) układu okresowego. Podobnie jak tlenowce (grupa 16), pierwiastki te różnią się istotnie od pierwszego w grupie azotu. Wszystkie te pierwiastki w stanie... Więcej »

  • Tlen – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Tlen to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 8, oznaczany symbolem O. Masa atomowa tlenu to 15,9994u. W stanie wolnym, tlen występuje w dwóch odmianach alotropowych. Tlen dwuatomowy, , zwany również dwutlenem lub ditlenem jest odmianą stabilniejszą i dużo bardziej rozpowszechnioną w przyrodzie.... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
P. Janicka
2020-04-18 13:12:12
beznadzieja
Ostatnio komentowane
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33