Dublet i oktet elektronowy (reguła dubletu/oktetu) - do czego dążą atomy?

Tworząc jony proste, atomy dążą (poprzez przyjęcie lub oddanie elektronów) do osiągnięcia konfiguracji elektronowej gazów szlachetnych, u których zazwyczaj zewnętrzna powłoka elektronowa jest całkowicie zapełniona, co wpływa na ich wysoką trwałość i niską reaktywność chemiczną.

Atom helu ma w zewnętrznej (i jedynej) powłoce 2 elektrony i do uzyskania takiej konfiguracji dążą atomy wodoru, berylu czy litu. Takie dążenie nazywa się regułą dubletu. Pozostałe helowce mają w zewnętrznej powłoce elektronowej 8 elektronów i do uzyskania takiej konfiguracji dążą atomy zdecydowanej większości pierwiastków, co nazywa się regułą oktetu. Przykładowo sód – Na,poprzez oddanie jednego elektronu z podpowłoki 3s, zmienia konfigurację elektronową z 1s2 2s2 2p63s1 (zapis skrócony: [Ne] 3s1) na 1s2 2s2 2p6 (zapis skrócony : [Ne]), czyli na konfigurację neonu.

Polecamy również:

  • Zapis konfiguracji elektronowej atomu - formalne zasady

    To, jak elektrony są rozmieszczone w atomie (tj. konfigurację elektronową), można przedstawić m.in. za pomocą zapisu powłokowego, podpowłokowego oraz klatkowego. Zapis powłokowy – przedstawia się w nim rozmieszczenie elektronów na powłokach, podając symbol powłoki oraz liczbę elektronów,... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 5 =
:)
2026-05-03 10:54:33
Dzięki
.
2023-05-16 16:38:45
Dziękuję
tyufvuy
2021-02-11 07:55:35
okej
Ostatnio komentowane
I jeszcze Zucker dla Lucy Zuckerowej nie jest ojcem tylko mężem
anonim • 2026-06-10 19:12:04
I jeszcze Zucker dla Lucy Zuckerowej nie jest ojcem tylko mężem
anonim • 2026-06-10 19:12:04
Każda religia to sekta. Nie ma co to rozdrabniać. Zmanipulowani ludzie tego nie widzą, bon...
anonim • 2026-06-10 17:16:47
Jejdjhduduxjdududuude
anonim • 2026-06-10 15:28:00