Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sublimacja – definicja, przykłady

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sublimacja- definicja

Pod ciśnieniem atmosferycznym tylko niektóre substancje chmeiczne wykazują tendencje do przechodzenia ze stanu stałego w stan gazowy, zdolności te zależa od profilu diagramu fazowego danej substancji oraz temperatury, przy której osiagany jest punkt potrójny. Sublimacja stosowana jest w chemii jako metoda oczyszczania substancji. Procesem odwrotnm do sublimacji jest resublimacja.  Wsród substancji sublimujacych pod cisnieniem atmosferycznym najbardziej zanane to jod i dwutlenek węgla. Sublimacja to proces endotermiczny wymaga dostarczenia energii z zewnątrz.

Sublimacja- przykłady

Dwutlenek węgla jest substancją stałą pod cisnieniem atmosferycznym w temperaturze ponizej -78°C, i ulega sublimacji ponieważ aby przejść w stan ciekły cisnienie musiałoby osiagnąć wartość powyżej 5 atmosfer (taka wartość gwarantuje równowage cialo stale ciecz), wynika to z wartości w punkcie potrójnym, które odpowiednio wynoszą: p=5,1 atm, t=-56,6°C.

Naftalen, arsen, jod mogą ulegac sublimacji pod cisnieniem atmosferycznym.

Nawet woda ulega sublimacji wymaga to jednak obniżonego ciśnienia lub próżni proces ten wykorzystuje się do liofilizacji żywności, poprzez zamrożenie preparatów termolabilnych np ciekłym azotem oraz sublimacje wody w niskim cisnieniu (poniżej 10 Pa). Proces liofilizacji pozwala zachować walory smakowe i wartości odżywcze np. owoców oraz umożliwia dłuższe ich przechowywanie.

Poniżej przedstawiono wykres fazowy z zaznaczonym na czerwono kierunkiem przejscia dla sublimacji

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');