Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Krzepnięcie – definicja, przykłady

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Krzepnięcie- definicja

Ciało stałe wystepuje w okreslonym kształcie i pozostaje niescisliwe. Wynika to z faktu, że między cząsteczkami tworzacymi cialo stałe wystepują tzw. siły spójności, które utrzymuja je w okreslonym miejscu a jedyne ruchy jakie wystepują to drgania wokół położeń równowagi. Wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się siła drgań, aż do momentu utraty sztywnosci, wted ciało stałe zaczyna się topić. Proces krzepniępia to proces odwrotny czyli spadek sily drgań, utworzenie sił spójności, aż wreszcie zestalenie, krzepniecie cieczy.

Ciało stałe, które powstaje z jednego rodzaju cząsteczek, o ile nie utworzy tzw. ciała bezpostaciowego, tworzy kryształ o budowie anizotropowej. Kryształy zbudowane są z powtarzających się elemntow strukturalnych zwanych komórka elemnetarną i omówione zostały dokładnie w osobnym temacie. Ważne jest, aby pamietać, że właściwości krystalicznej substancji silnie zależą od kierunku.

Krzepnięcie- przykłady

Przykładem krzepnięcia jest zamarzanie wody lub zastyganie metalu czy wosku.

Poniżej na czerwono przedstawiono  kierunek przejscia dla krzepniecia.

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');