Metale – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

Metale - wzory, właściwości

Metale to pierwiastki chemiczne wykazujące szereg właściwości fizykochemicznych takich jak: duży współczynnik odbicia światła (metaliczny połysk), duża przewodność elektryczna, duża przewodność cieplna, wytrzymałość mechaniczna, ciągliwość. Metale charakteryzują się również niską elektroujemnością (poniżej 2) i niskim obsadzeniem orbitali p w powłoce walencyjnej. Dla większości metali orbitale p w powłoce walencyjnej pozostają nieobsadzone. Więcej niż 1 elektron na walencyjnych orbitalach p mają tylko 4 metale: cyna(\(5p^2\)), ołów(\(6p^2\)), bizmut(\(6p^3\)) i polon(\(6p^4\)).

Pierwiastki o charakterze metalicznym mają tendencję do stosunkowo łatwego (oprócz metali szlachetnych) oddawania elektronów, w związku z czym najczęściej przyjmują dodatnie stopnie utlenienia i tworzą jony dodatnie – kationy o różnym ładunku. Ważną cecha metali jest obecność charakterystycznego tylko dla nich rodzaju wiązania chemicznego – wiązania metalicznego. Właściwości metaliczne wykazuje znaczna większość pierwiastków w układzie okresowym.

Grupy metali

Można wyróżnić następujące grupy metali (podobne do siebie pod względem właściwości i struktury):

1) Metale nieprzejściowe – metale bloków s i p układu okresowego (pusta lub całkowicie obsadzona podpowłoka d)

  1. -Metale alkaliczne
  2. -Metale ziem alkalicznych
  3. -Metale bloku 

2) Metale przejściowe – mają niepełną powłokę d lub tworzą kationy o niepełnej powłoce d

  1. -Metale szlachetne
  2. -Inne metale przejściowe

3) Metale wewnętrznoprzejściowe (metale ziem rzadkich) – mają niepełną powłokę f

  1. -Lantanowce
  2. -Aktynowce

Metale - otrzymywanie 

Metale na skalę przemysłową otrzymuje się z rud, metoda taka nazywa się wielkopiecową. Nie pozwala ona jednak otrzymywać bardzo czystych metali. Metale bez domieszek otzrymuje się poprzez elektroliuze soli. Elektrolitycznie otrzymuje się  głównie litowce i berylowce. Kolejną metodą otrzymywania metali jest aluminotermia, stosuje się ją do otrzymywania metali o wysokiej temperaturze topnienia takich jak np. chrom, mangan, wanad.

Metale - zastosowanie 

Różne metale w zależności od właściwości mają inne zastosowania. Srebro, złoto jest stosowane jako materiał do produkcji biżuterii. Wolfram znajduje się w tradycyjnych żarówkach, natomiast z miedzi tworzy się rury, dachy, rynny i przewody elektryczne. Metale tworzą też stopy takie jak stal, aluminium, mosiądz czy żeliwo.

Polecamy również:

  • Litowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Litowce to pierwiastki metaliczne leżące w pierwszej grupie (IA) układu okresowego. Do litowców należą lit, sód, potas, rubid, cez i frans. Litowce mają konfigurację elektronową powłoki walencyjnej  i bardzo łatwo ulegają jonizacji oddając jeden elektron aby uzyskać konfigurację gazu... Więcej »

  • Wapń, bar, stront – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Wapń, stront i bar to odpowiednio trzeci, czwarty i piąty pierwiastek w drugiej grupie układu okresowego. Pierwiastki tej grupy nazywane są metalami ziem alkalicznych, z powodu zasadowego charakteru minerałów, w których występują. Powłoki walencyjne tych pierwiastków mają strukturę , dlatego... Więcej »

  • Cynk, kadm, rtęć – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Cynk, kadm i rtęć to metale przejściowe położone w 12 (IIA) grupie układu okresowego. Mają one konfigurację powłoki walencyjnej , lecz pomimo w pełni obsadzonej podpowłoki d są one nadal zaliczane do metali przejściowych (mogą tworzyć kationy, w których podpowłoka d jest niecałkowicie obsadzona). W związkach... Więcej »

  • Borowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Pierwiastki grupy 13 układu okresowego – bor, glin, gal, ind i tal, nazywane są borowcami. Pierwszy z nich – bor jest niemetalem, odróżniającym się od pozostałych, metalicznych, pierwiastków (dlatego został on opisany oddzielnie). Pierwiastki metaliczne – glin, gal, ind i tal... Więcej »

  • Porównanie litowców i berylowców

    Metale I i II grupy nazywane są odpowiednio litowcami i berylowcami. Są to grupy metali lekkich (o niskiej gęstości) o srebrnobiałych kolorach i dobrej topliwości. Pierwiastki należące do tych grup mają najniższe elektroujemności spośród wszystkich pierwiastków chemicznych. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35