Czym jest pasywacja?

Pasywacja jest samorzutnym lub wywołanym elektrochemicznie procesem chemicznym. Polega na pokrywaniu się powierzchni metalu cienką warstwą jego tlenków lub soli o mniejszej reaktywności, przez co zwiększa się odporność korozyjna tego metalu. Wytworzona powłoka jest odporna na dalsze reakcje ze związkami pochodzącymi z otoczenia. Pasywacja takich pierwiastków jak nikiel, glin lub chrom zachodzi samorzutnie pod wpływem zawartego w powietrzu tlenu. Można to zaobserwować jako matowienie powierzchni tych metali (tlenki mają inną strukturę niż czyste metale).

Pasywacja ze względu na pozytywny wpływ na trwałość powierzchni metalowych jest wykorzystywana do produkcji odpornych stopów metali. Na skalę przemysłową prowadzona jest na drodze tzw. kąpieli utleniających, gdzie dany metal ulega oksydowaniu. Dodatek pierwiastków, które mają zdolność do samopasywacji poprawiają zdolności pasywujące stopów, dlatego stal nierdzewna posiada domieszki chromu lub niklu.

Mechanizm pasywacji w przypadku stali chromowej.

By Mecanisme_passivation_inox.svg: Cdangderivative work: Joanna Kośmider (talk) - Mecanisme_passivation_inox.svg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14989157

Pasywacja jest też wykorzystywana podczas transportu stężonego kwasu azotowego. Może być on przewożony tylko w aluminiowych cysternach. Glin reaguje z kwasem azotowym i wytwarza na swojej powierzchni powłokę ochronną, która blokuje dalsze rozkładanie metalu. Innym przykładem samorzutnej pasywacji jest pokrywanie się miedzianych dachów czy pomników warstwą zielonej patyny, która nadaje im niepowtarzalny wygląd.

Polecamy również:

 • Litowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Litowce to pierwiastki metaliczne leżące w pierwszej grupie (IA) układu okresowego. Do litowców należą lit, sód, potas, rubid, cez i frans. Litowce mają konfigurację elektronową powłoki walencyjnej  i bardzo łatwo ulegają jonizacji oddając jeden elektron aby uzyskać konfigurację gazu... Więcej »

 • Wapń, bar, stront – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Wapń, stront i bar to odpowiednio trzeci, czwarty i piąty pierwiastek w drugiej grupie układu okresowego. Pierwiastki tej grupy nazywane są metalami ziem alkalicznych, z powodu zasadowego charakteru minerałów, w których występują. Powłoki walencyjne tych pierwiastków mają strukturę , dlatego... Więcej »

 • Cynk, kadm, rtęć – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Cynk, kadm i rtęć to metale przejściowe położone w 12 (IIA) grupie układu okresowego. Mają one konfigurację powłoki walencyjnej , lecz pomimo w pełni obsadzonej podpowłoki d są one nadal zaliczane do metali przejściowych (mogą tworzyć kationy, w których podpowłoka d jest niecałkowicie obsadzona). W związkach... Więcej »

 • Borowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Pierwiastki grupy 13 układu okresowego – bor, glin, gal, ind i tal, nazywane są borowcami. Pierwszy z nich – bor jest niemetalem, odróżniającym się od pozostałych, metalicznych, pierwiastków (dlatego został on opisany oddzielnie). Pierwiastki metaliczne – glin, gal, ind i tal... Więcej »

 • Porównanie litowców i berylowców

  Metale I i II grupy nazywane są odpowiednio litowcami i berylowcami. Są to grupy metali lekkich (o niskiej gęstości) o srebrnobiałych kolorach i dobrej topliwości. Pierwiastki należące do tych grup mają najniższe elektroujemności spośród wszystkich pierwiastków chemicznych. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43