Ciało bezpostaciowe – definicja, przykłady

Ciało bezpostaciowe- definicja, przykłady

Typowym przedstawicielem ciał bezpostaciowych jest szkło. Ciało bezpostaciowe powstaje gdy oziębiana ciecz nie następuje krystalizacja (najczęściej wynika to z powodu trudności w powstaniu pierwszej porcji takiej fazy). W postaci ciał bezpostaciowych występują także niektóre mieszaniny minerałów, polimery, minerały czy stopy metali ( opale, bursztyny, szkla metaliczne, żywice naturalne woski, żywice polisiloksanowe, polietylen).

Najważniejszą cechą ciał bezpostaciowych jest ich zachowanie w procesie ogrzewania. W przeciwieństwie do kryształów ciała amorficzne nie mają temperatury topnienia, lecz w sposób ciągły poprzez stan plastyczny przechodzą w stan ciekły. Właściwości ciała bezpostaciowego nie wykazują zależności od kierunku (ciało izotropowe). Ciała bezpostaciowe pomimo swojej sztywnej struktury nie są zaliczana do ciał stałych lecz stanowią odrębną grupę pozostając w stopniu uporządkowania pośrednim między ciałem stałym a gazem podobnie jak ciecz.

Polecamy również:

  • Skały i minerały – chemia

    Skały to występujace naturalnie zespoły minerałów oraz składnikow niezwiązanych ich kalsyfikacją zajmuje się georafia fizyczna. Minerał natomiast posiada okreslony wzór chmiczny oraz strukturę. Więcej »

  • Kryształy – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

    Kryształy to ciała stałe wykazujące  całkowite (czasem niemal całkowite) uporządkowanie atomów.  Sposób uporządkowania atomów okresowo powtarzający się w przestrzeni tworzy sieć przestrzenną. Więcej »

  • Alotropia węgla i siarki

    Alotropia to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego w różnej postaci w tej samej temperaturze. Przechodzenie odmian alotropowych w siebie nawzajem jest możliwe i stanowi przemianę fazową. Odmiany alotropowe przede wszystkim różnią się miedzy sobą strukturą kryształu. Więcej »

  • Związki niestechiometryczne – informacje

    Wiele substancji wykazuje w pewnym zakresie zmienny skład, zachowuje jednak taką samą strukturę sieci przestrzennej. Związki takie są tworzone często przez metale przejściowe z siarką, selenem, tellurem. Więcej »

  • Energia sieci krystalicznej

    Energia sieciowa to taka ilość energii która jest konieczna do dostarczenia aby udało się przeprowadzić 1 mol cząsteczek danej substancji na jony znajdujące się w nieskończenie dużych odległościach od siebie, odpowiada ona jednocześnie całkowitej energii potencjalnej kryształu. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 4 =
(...)biceps_silver_power
2016-12-07 17:42:11
Tak 2/10 _ ale ogólnie to bardzo fajnie
jacek
2015-05-06 18:28:00
yo
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33