Właściwości i zastosowanie miedzi

Miedź (łac. cuprum) to pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych (leży w 11 grupie układu okresowego). Jej nazwa łacińska wywodzi się od Cypru, gdzie była wydobywania w starożytności. Miedź jest metalem miękkim, kowalnym i ciągliwym o gęstości równej 8,93 g/cm3. Ma barwę rudo-srebrzystą, połyskującą. Jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i prądu elektrycznego, dzięki czemu znalazła zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym, elektroenergetycznym i budownictwie. Różne stopy miedzi wykorzystuje się m.in. do produkcji aparatury chemicznej, instrumentów medycznych, sztućców, armatury wodnej, łożysk. Miedź jest również stosowana w biomedycynie.

Miedź posiada 26 izotopów w tym 2 trwałe: 63Cu i 65Cu. Temperaturo topnienia to 1084,62oC. Ponieważ miedź jest dość odporna chemicznie, zaliczana jest do metali półszlachetnych. Nie reaguje z kwasami nieutleniającymi, a w warunkach utleniających reaguje bez wydzielania wodoru:

Cu + 4HNO3(stężony) → Cu(NO3)2 + 2NO2↑ + 2H2O

3Cu + 8HNO3(rozcieńczony) → 3Cu(NO3)2 + 2NO↑ + 4H2O

Nie reaguje z wodą, a pod wpływem powietrza pokrywa się warstwą tlenku miedzi (II). Dachy czy rzeźby wykonane z miedzi pokryte są charakterystycznym zielonym nalotem – patyną (węglan hydroksomiedzi (II)). Tworzy związki głównie na I II stopniu utlenienia. Związki miedzi (I) są w większości trudno rozpuszczalne w wodzie, natomiast stosunkowo łatwo jest uzyskać roztwory soli miedzi (II), które mają charakterystyczne niebiosko-zielone kolory.

Miedź jest również bardzo ważnym mikroelementem. Jest grupą prostetyczną wielu kluczowych enzymów.

Polecamy również:

 • Konfiguracje elektronowe pierwiastków

  Konfiguracje elektronowe metali przejściowych tworzy się poprzez wypełnianie elektronami kolejnych orbitali d (z pewnymi wyjątkami wynikającymi ze specyficznych własności orbitali d): mają one konfiguracje od  do  (grupa 12),  do  (metale szlachetne). Dla metali 6 i 7 okresu przed podpowłoką d,... Więcej »

 • Chrom – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Chrom, oznaczany symbolem Cr, jest pierwszym metalem w szóstej grupie układu okresowego. Ma on liczbę atomową 24 i masę atomową 51,9961u. Pierwiastkowy chrom jest stalowo-szarym, połyskliwym metalicznym ciałem stałym o temperaturze topnienia 1907°C. Więcej »

 • Mangan – wzór, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Mangan to metal przejściowy o liczbie atomowej 25 i masie atomowej 54,938u. Oznaczony jest symbolem Mn i leży w 7 grupie układu okresowego. Pierwiastkowy mangan jest ciałem stałym o charakterze metalicznym, jest twardy i kruchy oraz ulega na powietrzu i w wodzie reakcjom z tlenem („rdzewieje”) podobnie... Więcej »

 • Związki kompleksowe – wzory właściwości, przykłady, zadania

  Związki kompleksowe to związki chemiczne, w których atom centralny, najczęściej będący atomem metalu, jest połączony z jedną lub więcej cząsteczek lub atomów, zwanych ligandami, za pomocą wiązań koordynacyjnych. Więcej »

 • Właściwości i zastosowanie żelaza

  Żelazo (łac. ferrum) jest pierwiastkiem chemicznym, metalem przejściowym (leży w 4 okresie i 8 grupie układu okresowego). Liczba atomowa żelaza równa jest 26, a jego masa atomowa wynosi 55,85 u. Występuje na 9 stopniach utlenienia - −II, −I, 0, I, II, III, IV, V, VI (z czego najczęściej na... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24