Witaminy z grupy A – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

Witamina A - budowa

Witamina A –Retinol jest to polienowy alkohol cykliczny zbudowanym z trimetylocykloheksenu połączonego z 11 węglowym łańcuchem bocznym z czterema sprzężonymi wiązaniami podwójnymi. Witamina A jest związkiem nietrwałym ulegającym utlenieniu pod wpływem światła czy podwyższonej temperatury. W organizmie witamina A powstaje z β-karotenu, który jest jej prowitaminą. Poniższy schemat obrazuje szlak przemian β-karotenu.

  witamina A

 Witamina A - wzór

witamina A

Witamina A - działanie, zastosowanie

Retinol ma odmienne właściwości niż kwas retionowy. Kwas retionowy nie wpływa na procesy widzenia ale jest niezbędny do syntezy glikoprotein. Witamina A jest natomiast niezbędna do wzrostu organizmu oraz różnicowania się komórek nabłonka, spermiogenezy, rozwoju embrionalnego, funkcji widzenia. Chroni ona komórki nabłonkowe błon śluzowych przed zrogowaceniem.  

Niedobór witaminy A może objawiać się problemami z adaptacją wzroku i ślepotą zmierzchową. Kolejne objawy przy utrzymującym się niedoborze witaminy A to:

  • Wysuszenie i zrogowacenie spojówki, a także rozmiękniecie rogówki prowadzące do ślepoty
  • Wysuszenie i zrogowacenie błon śluzowych, zmniejszenie zdolności węchowych, brak soku żołądkowego i biegunka
  • Suchość, tworzenie łusek i zmarszczek skóry

Objawami przedawkowania witaminy A to nudności, wymioty, bole głowy, przy przewlekłym przedawkowaniu utrata apetytu i wypadanie włosów obrzęk okostnej czy anoreksja.

Należy pamiętać że witamina A działa teratogennie, dlatego kobiety leczone witaminą A w dawkach 8mg/dobę powinny bezwzględnie stosować antykoncepcje w celu uniknięcia uszkodzenia płodu we wczesnym okresie ciąży.

Witamina A -występowanie

Karoteny występują we wszystkich zielonych roślinach oraz w większości żółtych, szczególnie dużą ilość zawiera jarmuż, szpinak i marchew. Witamina A nie jest syntezowana w roślinach jednak występuje w tranie rybim, wątrobie, maśle, jajkach i mleku.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23