Witamina B- wzór, nazwy
Witamina B należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Do grupy witamin B zaliczamy następujące związki:
- Witamina B1- tiamina zbudowana z jest z dwóch pierścieni pirymidyny i tiazolu połączonych mostkiem metylenowym
- Witamina B2-ryboflawina jest pochodną 7,8-dimetyloizoalloksazyny
- Witamina B6- pirydoksyna obejmuje grupę trzech pochodnych pirydyny różniących się podstawnikiem w pozycji 4.
- Witamina B12- kobalaminy jest to grupa związków będących kompleksem kobaltu oraz pochodnych koryny
Wzory:
Witamina B1
Witamina B2
Witamina B6 (pirydoksol- zawiera w pozycji 4 grupę hydroksymetylową, pirydoksal - jest utlenioną formą pirydoksalu z grupą aldehydową w pozycji 4, pirydoksamina- aminometylowa pochodna pirydyny)
Witamina B12
Witaminy B- działanie, zastosowanie
Tiamina bierze udział w procesach utleniania glukozy, niedobór witaminy B1 prowadzi do zaburzeń czynności układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych (choroba beri-beri).
Ryboflawina bierze udział w procesach oksydoredukcyjnych w organizmie. Jest stosowana w leczeniu objawów hipowitaminozy takich jak stany zapalne błon śluzowych czy w chorobach układu nerwowego i zaburzeniach wchłaniania jelitowego.
Witamina B6 bierze udział w tworzeniu neuroprzekaźników, dlatego jej brak może zmniejszyć ich ilość i doprowadzić do zaburzeń snu i osłabienia oraz niedokrwistości. Niektóre leki takie jak izoniazyd, hydralazyna czy cykloseryna mogą powodować zmniejszenie stężenia witaminy B6 ponieważ tworzą z nią nieaktywne połączenia. Jest ona stosowana leczniczo w zaburzeniach depresji, niedokrwistości i depresji.
Witamina B12 bierze udział w biosyntezie kwasów nukleinowych, w prawidłowym wytwarzaniu krwinek czerwonych i w syntezie metioniny. Objawem niedoboru kobalaminy jest niedokrwistość złośliwa, w leczeniu niedokrwistości złośliwej witaminę B12 podaje się pozajelitowo. Witaminy tej nie wolno stosować razem z kwasem askorbinowym ponieważ ulega w jego obecności rozkładowi.
Witaminy B- występowanie
Tiamina znajduje się w owocach i kiełkach traw, drożdżach warzywach i ziemniakach. Największe stężenie w narządach zwierzęcych stwierdza się w nerkach, wątrobie, sercu i mózgu. Aby zapewnić lepsza wchłanialność wyprodukowano rozpuszczalną w tłuszczach benfotoaminę (pochodną witaminy B1).
Witamina B2-ryboflawina występuje we wszystkich komórkach zwierzęcych i roślinnych, najwięcej ryboflawiny zawierają kiełki zbóż, drożdże, owoce strączkowe, mleko i ser.
Witamina B6-pirydoksyna występuje podobnie jak tiamina i ryboflawina w zbożach, drożdżach, zielonych roślinach, żółtku jajka i mleku.
Witamina B12- kobalaminy syntezowane są przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego.