Witaminy z grupy B – wzór, działanie, występowanie, zastosowanie

Witamina B- wzór, nazwy

Witamina B należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Do grupy witamin B zaliczamy następujące związki:

  • Witamina B1- tiamina zbudowana z jest z dwóch pierścieni pirymidyny i tiazolu połączonych mostkiem metylenowym
  • Witamina B2-ryboflawina jest pochodną 7,8-dimetyloizoalloksazyny
  • Witamina B6- pirydoksyna obejmuje grupę trzech pochodnych pirydyny różniących się podstawnikiem w pozycji 4.
  • Witamina B12- kobalaminy jest to grupa związków będących kompleksem kobaltu oraz pochodnych koryny

Wzory:

 

Witamina B1

 

Witamina B2

 

Witamina B6 (pirydoksol- zawiera w pozycji 4 grupę hydroksymetylową, pirydoksal - jest utlenioną formą pirydoksalu z grupą aldehydową w pozycji 4, pirydoksamina- aminometylowa pochodna pirydyny)

 

Witamina B12

Witaminy B- działanie, zastosowanie

Tiamina bierze udział w procesach utleniania glukozy, niedobór witaminy B1 prowadzi do zaburzeń czynności układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych (choroba beri-beri).

Ryboflawina bierze udział w procesach oksydoredukcyjnych w organizmie. Jest stosowana w leczeniu objawów hipowitaminozy takich jak stany zapalne błon śluzowych czy w chorobach układu nerwowego i zaburzeniach wchłaniania jelitowego.

Witamina B6 bierze udział w tworzeniu neuroprzekaźników, dlatego jej brak może zmniejszyć ich ilość i doprowadzić do zaburzeń snu i osłabienia oraz niedokrwistości. Niektóre leki takie jak izoniazyd, hydralazyna czy cykloseryna mogą powodować zmniejszenie stężenia witaminy B6 ponieważ tworzą z nią nieaktywne połączenia. Jest ona stosowana leczniczo w zaburzeniach depresji, niedokrwistości i depresji.

Witamina B12  bierze udział w biosyntezie kwasów nukleinowych, w prawidłowym wytwarzaniu krwinek czerwonych i w syntezie metioniny. Objawem niedoboru kobalaminy jest niedokrwistość złośliwa, w leczeniu niedokrwistości złośliwej witaminę B12 podaje się pozajelitowo. Witaminy tej nie wolno stosować razem z kwasem askorbinowym ponieważ ulega w jego obecności rozkładowi.

Witaminy B- występowanie

Tiamina znajduje się w owocach i kiełkach traw,  drożdżach warzywach i ziemniakach. Największe stężenie w narządach zwierzęcych stwierdza się w nerkach, wątrobie, sercu i mózgu. Aby zapewnić lepsza wchłanialność  wyprodukowano rozpuszczalną w tłuszczach benfotoaminę (pochodną witaminy B1).

Witamina B2-­ryboflawina występuje we wszystkich komórkach zwierzęcych i roślinnych, najwięcej ryboflawiny zawierają kiełki zbóż, drożdże, owoce strączkowe, mleko i ser.

Witamina B6-pirydoksyna występuje podobnie jak tiamina i ryboflawina w zbożach, drożdżach, zielonych roślinach, żółtku jajka i mleku.

Witamina B12- kobalaminy syntezowane są przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23