Tłuszcze- właściwości, wzory
Tłuszcze zwierzęce i oleje roslinne to najczęściej spotykane lipidy. Fizycznie tłuszcze zwierzece różnia się od oleji, ponieważ smalec, czy masło to ciała stałe, natomiast olej arachidowy czy słonecznikowy są cieczami. Pod względem chemicznym tłuszcze zwierzęce i oleje roślinne są triacyloglicerolami. Triestrami glicerolu (glicyny) z trzema długołańcuchowymi kwasami karboksylowymi. Hydroliza tłuszczu czy oleju daje glicerynę i trzy kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe to nierozgałęzione kwasy karboksylowe o 12-20 atomach węgla. Jesli w kwasie tłuszczowym występują wiąznia podwójne przyjmuje on konfiguracje Z (cis). Poniżej przedstawiono ester glicerolu i kwasu tłuszczowego.
W przyrodzie wystepuje ponad 100 różnych kwasów tłuszczowych poniżej przedstawiono procentowy sład powszechnych tłuszczy i olejów.
Tłuszcze- nazewnictwo
Nazewnictwo tłuszczy wynika ze sposobu ich pozyskiwania. Na przykład olej pozyskiwany z kukurydzy nazywamy olejem kukurydzianym analogicznie nazwy powstały dla oleju rzepakowego, słonecznikowego, kokosowego, lnianego czy arachidowego.
Tłuszcze- zastosowanie
Tłuszcze stanowią zródło oraz magazyn energii dla żywych organizmów. Są stosowane w przemyśle spożywczym włókienniczym oraz w gospodarstwach domowych po hydrolizie w formie mydeł i detergentów.