Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Liczby kwantowe – chemia

Ostatnio komentowane
dam to studento na poprawie to sie zesrajo
Tomek S. • 2020-02-16 19:12:29
goła baba
XD • 2020-02-16 10:15:34
GOVVNO XDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXD
ssdsdsdsdsdsdsdsds • 2020-02-15 15:27:35
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na podstawie nowego modelu atomu zaproponowanego przez Nielsa Bohra, który okazał tylko częściowo poprawny, stwierdzono, że elektron, a tym samym i cały atom może być scharakteryzowany tylko i wyłącznie przez zbiór dyskretnych, punktowych czyli ostro zdefiniowanych wartości wielkości fizycznych jak np. energia. Wartości energii atomu danego pierwiastka będzie zależeć od liczb kwantujących zwanych przez to liczbami kwantowymi.

Stan elektronu jest opisywany przez pięć liczb kwantowych.

Główna liczba kwantowa – oznaczana literą n, może przyjmować dowolne wartości liczb naturalnych. Od głównej liczby kwantowej zależy energia atomu, liczba powłok oraz rozmiar orbitalu.

Poboczna liczba kwantowa – oznaczana literą l  decyduje o kształcie orbitalu oraz o liczbie podpowłok wchodzących w skład tej samej powłoki n, stąd może przybierać tylko całkowite wartości od 0 do n-1.

Magnetyczna liczba kwantowa – oznaczana symbolem m, określa orientację przestrzenną, czyli kierunek, w którym zwrócony jest orbital oraz liczbę poziomów orbitalnych na danej podpowłoce.  Przyjmuje wartości liczb całkowitych w zakresie od -l do +l włącznie z zerem.

Spinowa liczba kwantowa – oznaczana literą s przyjmuje tylko jedną wartość

Polecamy również:

  • „Kształty” orbitali

    Orbital to rozwiąznie równania Schrodingera przy określonych 3 liczbach kwantowych: n, l, m,  będące funkcją porządną, można ją oznaczyć . Jest to obszar, w którym prawdopodobieństwo napotkania elektronu jest największe. Kontur orbitalu stanowi powierzchnie ograniczającą obszar o tej samej... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =