Orbitale atomowe - jak znaleźć elektron w atomie?

Orbital to funkcja pozwalająca na określenie prawdopodobieństwa znalezienia elektronów w konkretnym, bardzo niewielkim obszarze wokół dowolnego punktu w przestrzeni. Orbital atomowy opisuje elektron w atomie. Wyróżnia się 4 główne typy orbitali atomowych: typu s, typu p, typu d i typu f.

Orbital typu s występuje w postaci jednej formy przestrzennej o kształcie kuli. Orbital typu p występuje w postaci 3 form przestrzennych o takim samym, wydłużonym kształcie. 3 orbitale typu p przedstawia się na osiach układu współrzędnych, oznaczając je odpowiednio jako px, py i pz. Orbitale typu d i f występują w – odpowiednio – 5 i 7 formach przestrzennych o znacznie bardziej skomplikowanych kształtach.

Polecamy również:

  • Co znaczy gwiazdka przy symbolu atomu?

    Stan wzbudzony atomu to przejście elektronu z orbitalu o niższej energii na orbital o wyższej energii w obrębie tej samej powłoki, czego celem jest uzyskanie możliwie największej liczby orbitali zawierających po jednym elektronie. Atom znajdujący się w stanie wzbudzonym oznacza się poprzez dopisanie gwiazdki *. Więcej »

  • Matematyczne wyobrażenie kształtów w obrębie związku chemicznego

    Hybrydyzacja jest operacją matematyczną, tworzeniem hipotetycznych mieszanin orbitali elektronów atomu w cząsteczce związku chemicznego. Umożliwia ona określenie kształtu powstającej cząsteczki zakładając, że orbitale „mieszają się”, czyli ulegają hybrydyzacji, w wyniku czego tworzą się orbitale... Więcej »

  • Orbitale molekularne - opis stanu elektronu w cząsteczce

    Orbital molekularny (cząsteczkowy) to funkcja, która opisuje stan elektronu w cząsteczce. Powstaje poprzez nakładanie się orbitali atomowych o zbliżonej energii i identycznej symetrii względem osi przechodzącej przez jądra oddziałujących ze sobą atomów. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33