Farby i lakiery- charakterystyka, rodzaje
Farbami nazywamy ciekłe mieszaniny, które po naniesieniu na podłoże cienkiej warstwy konwertowane są na stałe filmy mające na celu nadać powierzchni pożądany kolor, teksturę lub ochronę.
Spoiwa, powszechnie nazywane nośnikami, są elementem błonotwórczym farby i jest niezbędny w każdej farbie. Odpowiadają one za połysk, trwałość, elastyczność i wytrzymałość.
Wśród spoiw można wymienić żywice syntetyczne lub naturalne takie jak alkidy (poliestry kwasów tłuszczowych), akrylany, winyloakrylany, octany winylu/etylenu (VAE), poliuretany, żywice aminowe, epoksydowe lub oleje. Spoiwa można są podzielić według mechanizmu ich suszenia i utwardzania. Mimo, że suszenie może odnosić się do odparowania rozpuszczalnika lub rozcieńczalnika, zwykle odnosi się do sieciowania oksydacyjnego spoiw i jest nie do odróżnienia od wulkanizacji.
Farby, które powstają przez odparowanie rozpuszczalnika, otrzymuje się przez rozpuszczenie spoiw stałych w rozpuszczalniku. Tak otrzymany produkty znane są jako lakiery. W trakcie procesu suszenia na skutek odparowania cieczy powstaje stały film, który na skutek ponownego kontaktu z rozpuszczalnikiem ulega roztworzeniu.