Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kleje – charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Ostatnio komentowane
megawonsz9 jest bogiem
megawonsz9 • 2019-05-19 19:13:14
aha
ktoś • 2019-05-19 15:39:47
[Intro] Yo Pi'erre, you wanna come out here?
playboi carti • 2019-05-19 18:27:24
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kleje- chrakterystyka

Klej jest dowolną substancją, która  zwiększa adhezje, stosowany na styku materiałów, wiąże ze sobą powierzchnie zapobiegając ich rozdzieleniu.

Kleje- rodzaje

Można wyróżnić dwa zasadnicze rodzaje klejów:

-kleje, które twardnieją w wyniku suszenia (na bazie rozpuszczalnika);

-kleje polimerowe;

Kleje, które twardnieją w miarę parowania rozpuszczalnika, są stosowane głownie do klejenia tworzyw sztucznych. Kleje polimerowe, które zachowują się jak rozpuszczalnik a w rzeczywistości są polimerem rozpuszczonym w monomerze i ulegają kopolimeryzacji. Dzięki temu kleje polimerowe tworzą usieciowaną strukturę, działają szybko i uniwersalnie. Przykładem takiego kleju jest cyjanoakryl.

Istnieją, także kleje naturalne wykonane ze skrobi, kazeiny i żywic naturalnych określane jako bioadhezyjne.

Kleje- zastosowanie

Kleje są szeroko stosowne w przemyśle ponieważ  w przeciwieństwie do szycia czy wiązania taki sposób spajania poprawia estetykę produktu, usprawnia proces produkcyjny i jest opłacalny. Wadą stosowania kleju jest przede wszystkim mniejsza trwałość połączeń w wyższych temperaturach.

Polecamy również:

 • Właściwości stali

  Stal jest stopem żelaza, zawierającym niewielki dodatek węgla (do 2%) oraz inne pierwiastki, takie jak np. mangan, chrom, czy molibden. Dzięki obecności tych dodatków, stal wykazuje znacznie lepsze właściwości fizykochemiczne oraz mechaniczne niż pierwiastkowe żelazo: wyższą wytrzymałość mechaniczna i... Więcej »

 • Stopy metali – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Stop to mieszanina lub roztwór stały dwóch lub więcej pierwiastków metalicznych. Stop może być homogenicznym roztworem stałym, mieszaniną oddzielnych faz metalicznych lub związkiem międzymetalicznym bez wyraźnych granic faz, może też zawierać jednocześnie więcej niż jedną z wymienionych form.... Więcej »

 • Nawozy sztuczne – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Nawozy sztuczne to substancje chemiczne wykorzystywane do wzbogacania gleby w makroelementy, takie jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarkę, a także mikroelementy takie jak bor, chlor, miedź, żelazo, mangan, molibden, cynk, czy nikiel, które są niezbędne do życia roślin. Intensywna uprawa roślin... Więcej »

 • Barwniki – definicja, rodzaje, zastosowanie

  Barwniki to substancje chemiczne, które zmieniają kolor odbitego lub przechodzącego światław wyniku selektywnej absorpcji wybranej długości fali elektromagnetycznej. Ten fizyczny proces różni się od fluorescencji, fosforescencji czy innych rodzajów luminescencji w trakcie, których... Więcej »

 • Farby i lakiery – charakterystyka, rodzaje

  Farbami nazywamy ciekłe mieszaniny, które po naniesieniu na podłoże cienkiej warstwy konwertowane są na stałe filmy mające na celu nadać powierzchni pożądany kolor, teksturę lub ochronę. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =