Wiązanie wodorowe - międzycząsteczkowe oddziaływania

Wiązanie wodorowe jest elektrostatycznym oddziaływaniem międzycząsteczkowym i występuje między atomami wodoru oraz elektroujemnymi atomami zawierającymi wolne pary elektronowe. Powstaje, gdy atom wodoru związany jest z silnie elektroujemnym pierwiastkiem o niewielkiej średnicy atomu, w wyniku czego atom wodoru uzyskuje nadmiar dodatniego ładunku. Występuje m.in. między cząsteczkami wody H2O czy kwasu metanowego (mrówkowego) HCOOH.

Wiązania wodorowe między cząsteczkami związku chemicznego poprawiają jego rozpuszczalność w wodzie i podwyższają temperaturę wrzenia. Mają duże znaczenie biologiczne: odpowiadają za utrzymanie nukleotydowych łańcuchów tworzących podwójną helisę DNA, determinują konformację  polipeptydów i stabilizują strukturę  cukrów złożonych. Mogą występować także wewnątrz cząsteczek.

Polecamy również:

  • Elektroujemność pierwiastków - wpływ na typ tworzonych wiązań

    Elektroujemność to zdolność do przyciągania elektronów przez atomy danego pierwiastka, gdy tworzy on związek chemiczny z atomami innych pierwiastków. Podawana jest w liczbach dodatnich, zazwyczaj według skali zaproponowanej przez Linusa Carla Paulinga w 1932 roku (choć istnieją również inne... Więcej »

  • Jaki kształt mogą przybrać cząsteczki? Od czego on zależy?

    W celu określenia geometrii cząsteczek bardzo przydatna jest metoda VSEPR (ang. Valence Shell Electron Pair Repulsion), przedstawiona w 1940 roku przez Nevila Sidgwicka i Herberta Powella. Geometria oraz kształt cząsteczki są określane na podstawie sumy liczby podstawników i niewiążących par elektronowych... Więcej »

  • Czym są siły van der Waalsa?

    Siły van der Waalsa to rodzaj słabych wiązań międzycząsteczkowych pokrewnych do oddziaływań dipol-dipol, jednak występujących pomiędzy cząsteczkami bez trwałego momentu dipolowego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Głupota w tekście! Janusz i Agnieszka się nie związali, bo byli bardzo bliskim kuzynos...
• 2024-10-27 17:40:49
Super
• 2024-10-21 17:09:20
Bardzo trudne.
• 2024-10-21 13:31:17
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33