Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy płazów

Układ pokarmowy

Wszystkie dorosłe płazy są drapieżne i polują na drobne bezkręgowce (mięczaki, pierścienice, owady, pajęczaki) oraz narybek. Kijanki płazów bezogonowych są roślinożerne. Odżywiają się pokarmem roślinnym, który zdrapują przy pomocy rogowych ząbków. Układ pokarmowy budową odpowiada ogólnemu schematowi charakterystycznemu dla kręgowców. Rozpoczyna się dużym otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowo-gardzielowej, w której znajdują się drobne ząbki rozmieszczone na kościach szczęk i podniebienia (żuchwa płazów bezogonowych jest bezzębna). Tutaj znajduje się także dobrze umięśniony język, który u niektórych płazów bezogonowych (żab) jest rozwidlony i przyrośnięty do szczęki dolnej. Dzięki temu może być bardzo szybko wyrzucany w kierunku przelatującego owada. W połykaniu pokarmu uczestniczą oczy, które zapadając się do oczodołów i uciskając kęs pomagają w jego przesunięciu do przełyku. Z jamą gębowo-gardzielową połączone są przewody nosowe (tworzą się nozdrza wewnętrzne) oraz za pomocą trąbki Eustachiusza jama ucha środkowego. Dalej za przełykiem znajduje się, żołądek, jelito cienkie, jelito grube i kloaka. Do przedniego odcinak jelita cienkiego zwanego dwunastnicą uchodzą przewody dwóch gruczołów trawiennych: trzustki i wątroby.

Układ wydalniczy

Układ wydalniczy płazów tworzą proste parzyste nerki (typu pranerczy) i moczowody oraz pęcherz moczowy, który uchodzi do kloaki. Głównym produktem przemiany materii usuwanym przez płazy jest mocznik.

Układ nerwowy

W porównaniu z rybami u płazów nie zaszły duże zmiany w ogólnej budowie układu nerwowego. Ośrodkowy układ nerwowy tworzy mózg, który zachował ten sam plan budowy (układ linowy) i rdzeń kręgowy. Od mózgu odchodzi 10 par nerwów czaszkowych. W obwodowym układzie nerwowym powstały nerwy rdzeniowe, które sterują pracą mięśni kończyn. Mózg jest pięcioczęściowy i ma niewielka masę, Największe zmiany zaszły w kresomózgowiu, które podzieliło się na dwie półkule o gładkich ścianach. W międzymózgowiu widoczna jest szyszynka. Dość dobrze rozwinięte jest śródmózgowie (ośrodki wzroku), a stosunkowo słabo móżdżek, co jest związane z nieskomplikowanym sposobem poruszania się.

Płazy mają dobrze rozwinięty narząd wzroku w postaci dużych oczu (osłoniętych powiekami) z dwuwypukłą soczewką. Narząd słuchu tworzą parzyste otwory słuchowe pokryte błoną bębenkową. Pojawia się ucho środkowe (połączone z gardzielą za pomocą trąbki Eustachiusza) z jedną kosteczka słuchową – strzemiączkiem (powstałe z przekształcenia kości gnykowo-żuchwowej). Narząd węchu tworzą torebki węchowe zlokalizowane w nozdrzach a narząd smaku ma postać receptorów rozmieszczonych w jamie gębowej i na języku. Larwy i płazy przebywające głównie w wodzie mają narząd lini bocznej.

 

Polecamy również:

 • Budowa żaby

  Ciało żaby zbudowane jest z głowy, tułowia i dwóch par kończyn. Głowa jest zazwyczaj szeroka i spłaszczona. Zaopatrzona w duży otwór gębowy, parzyste nozdrza (z klapkami skórnymi) i otwory słuchowe (pokryte błoną bębenkową) oraz oczy z... Więcej »

 • Budowa i szkielet płazów

  Ciało płazów składa się z głowy, tułowia, 2 par kończyn (z wyjątkiem beznogich) i niekiedy też ogona (u ogoniastych). Kończyny posiadają 4 (kończyny przednie) lub 5 palców (kończyny tylnie), które (zwłaszcza w kończynach tylnych) mogą być spięte błoną pławną. Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie płazów

  Płazy posiadają zamknięty układ krwionośny. U larw występuje układ krwionośny jednobiegowy, podobny w budowie do układu ryb (serce składa się z jednego przedsionka i jednej komory). U dorosłych płazów, w związku ze zmianą sposobu oddychania pojawiają się dwa obiegi krwi: mały i duży. Więcej »

 • Rozmnażanie płazów i rozwój

  Płazy są organizmami rozdzielnopłciowymi. Wyraźnie zaznaczony jest u nich dymorfizm płciowy (jaskrawe ubarwienie, modzele i worki rezonansowe u samców). Więcej »

 • Przystosowanie płazów do życia na lądzie i w wodzie

  Przystosowanie płazów do życia na lądzie: 1. Kończyny umożliwiające sprawne poruszanie się po lądzie; u płazów bezogonowych silnie umięśnione kończyny tylne (dłuższe od przednich) przystosowane do wykonywania skoków. 2. Głowa połączona ruchomo z tułowiem, dzięki obecności... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
nikt22324
2016-06-02 07:05:37
Nie ,ma nerwowego, albo jestem slepa!!!!
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43