Układ krwionośny i oddychanie płazów

Krążenie krwi u  płazów

Płazy posiadają zamknięty układ krwionośny. U larw występuje układ krwionośny jednobiegowy, podobny w budowie do układu ryb (serce składa się z jednego przedsionka i jednej komory). U dorosłych płazów, w związku ze zmianą sposobu oddychania pojawiają się dwa obiegi krwi: mały i duży. Także serce zbudowane jest inaczej. Składa się z jednej komory i dwóch przedsionków: prawego i lewego. W małym obiegu krew tętnicami płucnymi płynie z komory do płuc. Tutaj następuje wymiana gazowa i natlenowana krew trafia żyłami płucnymi do lewego przedsionka i dalej do komory. W dużym obiegu krew z komory tętnicami głowowymi doprowadzana jest do przedniej części ciała oraz rozgałęzieniami łuku aorty do pozostałej części ciała. Do prawego przedsionka przez zatokę żylną wraca krew z przedniej części ciała, w tym ze skóry (dwiema żyłam czczymi przednimi) oraz tylnej części ciała (żyłą czczą tylną). Obecności dwóch obiegów powoduje, że krew jest sprawnej rozprowadzana po ciele niż u ryb. Jednak przez to, że oba przedsionki uchodzą do wspólnej komory dochodzi do mieszania się krwi. Dzięki obecności spiralnej zastawki w stożku tętniczym następuje częściowa segregacja krwi natlenowanej (spływającej z lewej części komory), która trafia do brzusznej części stożka i odtlenowanej (z prawej części komory), dostającej się do grzbietowej części.

Schemat układu krwionośnego płazów
Schemat układu krwionośnego płazów/SkyMaja (13.05.2003)/commons.wikimedia.org

Oddychanie u płazów

Wymiana gazowa zachodzi przez wilgotną i dobrze unaczynioną skórę, nabłonek jamy gębowo-gardzielowej oraz właściwe narządy oddechowe czyli skrzela (u larw i neotenicznych płazów wodnych) lub płuca (u większości dorosłych płazów). Skrzela zewnętrzne spotykane u larw płazów ogoniastych mają postać pierzastych wyrostków, rozmieszczonych po bokach głowy. Skrzela wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz jamy skrzelowej, występują w późniejszym stadium rozwojowym larw płazów bezogoniastych oraz u niektórych ogoniastych płazów wodnych. Większość dorosłych płazów oddycha za pomocą płuc, które mają postać parzystych, cienkościennych worków o słabo pofałdowanej powierzchni. Niektóre dorosłe płazy (np. żyjąca w dobrze natlenionych strumienicach salamandra bezpłucna) nie posiadają płuc a wymianę gazową przeprowadzają prze skórę i nabłonek jamy gębowo-gardzielowej. Ponieważ płazy nie posiadają klatki piersiowej mechanizm wentylacji płuc opiera się na ruchach dna jamy gębowo-gardzielowej zsynchronizowanej z otwieraniem i zamykaniem krtani i nozdrzy zewnętrznych. 

Polecamy również:

 • Budowa żaby

  Ciało żaby zbudowane jest z głowy, tułowia i dwóch par kończyn. Głowa jest zazwyczaj szeroka i spłaszczona. Zaopatrzona w duży otwór gębowy, parzyste nozdrza (z klapkami skórnymi) i otwory słuchowe (pokryte błoną bębenkową) oraz oczy z... Więcej »

 • Budowa i szkielet płazów

  Ciało płazów składa się z głowy, tułowia, 2 par kończyn (z wyjątkiem beznogich) i niekiedy też ogona (u ogoniastych). Kończyny posiadają 4 (kończyny przednie) lub 5 palców (kończyny tylnie), które (zwłaszcza w kończynach tylnych) mogą być spięte błoną pławną. Więcej »

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy płazów

  Wszystkie dorosłe płazy są drapieżne i polują na drobne bezkręgowce (mięczaki, pierścienice, owady, pajęczaki) oraz narybek. Kijanki płazów bezogonowych są roślinożerne. Odżywiają się pokarmem roślinnym, który zdrapują przy pomocy rogowych ząbków. Więcej »

 • Rozmnażanie płazów i rozwój

  Płazy są organizmami rozdzielnopłciowymi. Wyraźnie zaznaczony jest u nich dymorfizm płciowy (jaskrawe ubarwienie, modzele i worki rezonansowe u samców). Więcej »

 • Przystosowanie płazów do życia na lądzie i w wodzie

  Przystosowanie płazów do życia na lądzie: 1. Kończyny umożliwiające sprawne poruszanie się po lądzie; u płazów bezogonowych silnie umięśnione kończyny tylne (dłuższe od przednich) przystosowane do wykonywania skoków. 2. Głowa połączona ruchomo z tułowiem, dzięki obecności... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 3 =
Wika w
2024-03-21 14:28:54
Ok
kokosanka
2015-10-29 15:21:48
Dzięki za Krążenie krwi u płazów
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43