Gatunki płazów

 

Płazy ogoniaste

Płazy bezogoniaste

Płazy beznogie

Budowa

Ciało składa się z głowy, wydłużonego tułowia, dwóch par krótkich szeroko rozstawionych kończyn oraz dobrze wykształconego ogona.

Ciało składa się z spłaszczonej głowy, krótkiego tułowia i dwóch par kończyn (u żab kończyny tylne wyraźnie dłuższe i umięśnione, co jest przystosowaniem do skoków).

Są to płazy o robakowatym, wydłużonym ciele pozbawionym kończyn. Wyglądem przypominają dżdżownice.

Tryb życia

Niektóre gatunki większość życia spędzają w wodzie (traszka górska) inne zaś na ladzie (salamandra plamista). Są też takie, które prowadzą typowo wodno-lądowy tryb życia (traszka grzebieniasta).

Niektóre gatunki większość życia spędzają w wodzie (żaba wodna), inne zaś na ladzie (żaba trawna). Są też takie, które prowadzą typowo wodno-lądowy tryb życia (żaba moczarowa). Rzekotki żyją na drzewach na grzebiuszki zakopują się w ziemi.

Prowadzą podziemny ryb życia.

Występowanie

Występują głównie na półkuli północnej.

Występują praktycznie na całej kuli ziemskiej (z wyjątkiem Antarktydy i Arktyki)

Występują w tropikach (w Ameryce Południowej, Afryce i Azji)

Przedstawiciele

występujący w Polsce

salamandra plamista, traszki (zwyczajna, grzebieniasta, górska, karpacka)

żaby (dalmatyńska, moczarowa, trawna, jeziorkowa, wodna, śmieszka), ropuchy (szara, zielona, paskówka), grzebiuszka ziemna, rzekotka drzewna

w Polsce brak przedstawicieli;

w Ameryce Południowej występuje np. marszczelec;

 

 

 

Polecamy również:

  • Budowa żaby

    Ciało żaby zbudowane jest z głowy, tułowia i dwóch par kończyn. Głowa jest zazwyczaj szeroka i spłaszczona. Zaopatrzona w duży otwór gębowy, parzyste nozdrza (z klapkami skórnymi) i otwory słuchowe (pokryte błoną bębenkową) oraz oczy z... Więcej »

  • Budowa i szkielet płazów

    Ciało płazów składa się z głowy, tułowia, 2 par kończyn (z wyjątkiem beznogich) i niekiedy też ogona (u ogoniastych). Kończyny posiadają 4 (kończyny przednie) lub 5 palców (kończyny tylnie), które (zwłaszcza w kończynach tylnych) mogą być spięte błoną pławną. Więcej »

  • Układ krwionośny i oddychanie płazów

    Płazy posiadają zamknięty układ krwionośny. U larw występuje układ krwionośny jednobiegowy, podobny w budowie do układu ryb (serce składa się z jednego przedsionka i jednej komory). U dorosłych płazów, w związku ze zmianą sposobu oddychania pojawiają się dwa obiegi krwi: mały i duży. Więcej »

  • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy płazów

    Wszystkie dorosłe płazy są drapieżne i polują na drobne bezkręgowce (mięczaki, pierścienice, owady, pajęczaki) oraz narybek. Kijanki płazów bezogonowych są roślinożerne. Odżywiają się pokarmem roślinnym, który zdrapują przy pomocy rogowych ząbków. Więcej »

  • Rozmnażanie płazów i rozwój

    Płazy są organizmami rozdzielnopłciowymi. Wyraźnie zaznaczony jest u nich dymorfizm płciowy (jaskrawe ubarwienie, modzele i worki rezonansowe u samców). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33