Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Gatunki płazów

 

Płazy ogoniaste

Płazy bezogoniaste

Płazy beznogie

Budowa

Ciało składa się z głowy, wydłużonego tułowia, dwóch par krótkich szeroko rozstawionych kończyn oraz dobrze wykształconego ogona.

Ciało składa się z spłaszczonej głowy, krótkiego tułowia i dwóch par kończyn (u żab kończyny tylne wyraźnie dłuższe i umięśnione, co jest przystosowaniem do skoków).

Są to płazy o robakowatym, wydłużonym ciele pozbawionym kończyn. Wyglądem przypominają dżdżownice.

Tryb życia

Niektóre gatunki większość życia spędzają w wodzie (traszka górska) inne zaś na ladzie (salamandra plamista). Są też takie, które prowadzą typowo wodno-lądowy tryb życia (traszka grzebieniasta).

Niektóre gatunki większość życia spędzają w wodzie (żaba wodna), inne zaś na ladzie (żaba trawna). Są też takie, które prowadzą typowo wodno-lądowy tryb życia (żaba moczarowa). Rzekotki żyją na drzewach na grzebiuszki zakopują się w ziemi.

Prowadzą podziemny ryb życia.

Występowanie

Występują głównie na półkuli północnej.

Występują praktycznie na całej kuli ziemskiej (z wyjątkiem Antarktydy i Arktyki)

Występują w tropikach (w Ameryce Południowej, Afryce i Azji)

Przedstawiciele

występujący w Polsce

salamandra plamista, traszki (zwyczajna, grzebieniasta, górska, karpacka)

żaby (dalmatyńska, moczarowa, trawna, jeziorkowa, wodna, śmieszka), ropuchy (szara, zielona, paskówka), grzebiuszka ziemna, rzekotka drzewna

w Polsce brak przedstawicieli;

w Ameryce Południowej występuje np. marszczelec;

 

 

 

Zobacz również

 • Budowa żaby

  Ciało żaby zbudowane jest z głowy, tułowia i dwóch par kończyn. Głowa jest zazwyczaj szeroka i spłaszczona. Zaopatrzona w duży otwór gębowy, parzyste nozdrza (z klapkami skórnymi) i otwory słuchowe (pokryte błoną bębenkową) oraz oczy z powiekami i dwuwypukłą...

  Więcej
 • Budowa i szkielet płazów

  Ciało płazów składa się z głowy, tułowia, 2 par kończyn (z wyjątkiem beznogich) i niekiedy też ogona (u ogoniastych). Kończyny posiadają 4 (kończyny przednie) lub 5 palców (kończyny tylnie), które (zwłaszcza w kończynach tylnych) mogą być spięte błoną pławną.

  Więcej
 • Układ krwionośny i oddychanie płazów

  Płazy posiadają zamknięty układ krwionośny. U larw występuje układ krwionośny jednobiegowy, podobny w budowie do układu ryb (serce składa się z jednego przedsionka i jednej komory). U dorosłych płazów, w związku ze zmianą sposobu oddychania pojawiają się dwa obiegi krwi: mały i duży.

  Więcej
 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy płazów

  Wszystkie dorosłe płazy są drapieżne i polują na drobne bezkręgowce (mięczaki, pierścienice, owady, pajęczaki) oraz narybek. Kijanki płazów bezogonowych są roślinożerne. Odżywiają się pokarmem roślinnym, który zdrapują przy pomocy rogowych ząbków.

  Więcej
 • Rozmnażanie płazów i rozwój

  Płazy są organizmami rozdzielnopłciowymi. Wyraźnie zaznaczony jest u nich dymorfizm płciowy (jaskrawe ubarwienie, modzele i worki rezonansowe u samców).

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59