Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

Ostatnio komentowane
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W okresie panowania Ludwika XIV na jakość rządów miało wpływ nie tylko działanie struktur państwowych, ale także talenty organizacyjne oraz umiejętności poszczególnych ministrów. Jest charakterystyczne, iż mimo przytłaczającej roli samego króla Słońce – jak nazywano Ludwika XIV, sławę zdobyło wielu jego współpracowników. Wśród nich wyróżniał się przede wszystkim urodzony w Remis w roku 1619 – Jean Baptiste Colbert.

Jean Baptiste Colbert – Dokonania

Jean Baptiste Colbert swoją działalność w kwestiach finansów rozpoczął od znaczących reform systemu podatkowego, ponadto zreformował dogłębnie cła. Wówczas też zostały z jego inicjatywy zlikwidowane przywileje poszczególnych miast – w efekcie Colbert przyczynił się dzięki temu do rozwoju handlu oraz przemysłu w państwie.

Dodatkowo Colbert wprowadził we Francji praktycznie nowy system gospodarczy, który od tej pory opierał się głównie na polityce merkantylistycznej – Colbert był wielkim zwolennikiem merkantylizmu. W swojej działalności starał się w pierwszej kolejności wspierać rodzimy przemysł oraz handel. Z jego inicjatywy zakładano liczne manufaktury – mieszczanie otrzymywali od niego pożyczki na ich zakładanie.

System gospodarczy wprowadzony

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 5 =