Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Merkantylizm - definicja, na czym polegał. Merkantylizm we Francji

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przed XVII w. władzę państwowe nie prowadziły polityki gospodarczej, nie powstały też rozwinięte doktryny ekonomiczne. Dopiero pod koniec XVI w. pojawił się system poglądów ekonomiczno – politycznych, który zaczęto określać z czasem Merkantylizmem (wł. merkante – kupiec) – nazwa ta została wprowadzona przez Adama Smitha, szkockiego ekonomistę i filozofa.

Wczesny merkantylizm oznaczał przede wszystkim dążenie do ograniczenia importu. Kwestia ta odnosiła się głównie do artykułów luksusowych. Merkantyliści uważali bowiem, iż fundamentem bogactwa państwa jest handel o dodatnim bilansie – przewaga eksportu nad importem. Źródło takich przekonań tkwiło jeszcze w średniowiecznej praktyce rządzenia – monarchowie gromadzili rezerwy finansowe, niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki.

Natomiast w rozwiniętej teorii merkantylizmu, dobrobyt mieszkańców oraz siłę państwa łączono bezpośrednio z rozwojem przemysłu. To właśnie z nim wiązano nadzieje na samowystarczalność gospodarczą kraju. Poza tym merkantyliści zwracali szczególną uwagę na zagadnienia demograficzne oraz społeczne. Głosili wprost proporcjonalną zależność potęgi ekonomicznej kraju od jego potencjału ludnościowego.

Twierdzili przy

Polecamy również:

  • Kardynał Richelieu - biografia, polityka, reformy

    Po okresie destabilizacji w państwie francuskim za małoletniego Ludwika III, doszło do odbudowy silnej władzy państwowej dzięki pierwszemu ministrowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było – wszystko musi być podporządkowane racji stanu. Ten pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej... Więcej »

  • Ludwik XIV Król Słońce - biografia, rządy, osiągnięcia

    W okresie panowania Ludwika XIII – po czasie destabilizacji państwa za małoletniego Ludwika III, we Francji doszło do odbudowy silnej władzy państwowej. Sytuacja ta nastąpiła przede wszystkim dzięki działaniom pierwszego ministra – kardynałowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą... Więcej »

  • Maria Antonina – biografia

    Maria Antonina została ścięta w 1793 roku. W drodze na szafot nadepnęła na stopę kata. „Wybacz mi, panie.” – to ostatnie słowa królowej deficytu, jak była nazywana. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =