Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kardynał Richelieu - biografia, polityka, reformy

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Po okresie destabilizacji w państwie francuskim za małoletniego Ludwika III, doszło do odbudowy silnej władzy państwowej dzięki pierwszemu ministrowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było – wszystko musi być podporządkowane racji stanu. Ten pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej wybitny polityk, urodził się w Paryżu 9 września w roku 1585. Natomiast w roku 1622 ówczesny papież Grzegorz XV mianował go kardynałem.

Kardynał Armand Jean Richelieu – Dokonania

W kwestiach sprawowania faktycznej władzy, po obsadzeniu kardynała na stanowisku pierwszego ministra monarcha usunął się na drugi plan - obdarzając go tym samym pełnym zaufaniem. W celu podniesienia autorytetu władcy w państwie oraz poza jego granicami, kardynał w pierwszej kolejności dążył do złamania siły dwóch opozycyjnych obozów – hugenotów oraz arystokracji rodowej.

Pomimo, iż Richelieu daleki był od nietolerancji religijnej, jego działania w tym obszarze kierowane były czysto politycznymi pobudkami. W swoich działaniach dążył do likwidacji wszelkich przywilejów, jakie hugenoci uzyskali na mocy edyktu nantejskiego.

Po zdobyciu twierdzy hugenotów – la Rochelle, oraz złamaniu siły protestantów na

Polecamy również:

  • Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

    W okresie panowania Ludwika XIV na jakość rządów miało wpływ nie tylko działanie struktur państwowych, ale także talenty organizacyjne oraz umiejętności poszczególnych ministrów. Jest charakterystyczne, iż mimo przytłaczającej roli samego króla Słońce – jak nazwano Ludwika XIV,... Więcej »

  • Ludwik XIV Król Słońce - biografia, rządy, osiągnięcia

    W okresie panowania Ludwika XIII – po czasie destabilizacji państwa za małoletniego Ludwika III, we Francji doszło do odbudowy silnej władzy państwowej. Sytuacja ta nastąpiła przede wszystkim dzięki działaniom pierwszego ministra – kardynałowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =