Po okresie destabilizacji w państwie francuskim za małoletniego Ludwika III, doszło do odbudowy silnej władzy państwowej dzięki pierwszemu ministrowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było – wszystko musi być podporządkowane racji stanu. Ten pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej wybitny polityk, urodził się w Paryżu 9 września w roku 1585. Natomiast w roku 1622 ówczesny papież Grzegorz XV mianował go kardynałem.
Kardynał Armand Jean Richelieu – Dokonania
W kwestiach sprawowania faktycznej władzy, po obsadzeniu kardynała na stanowisku pierwszego ministra monarcha usunął się na drugi plan - obdarzając go tym samym pełnym zaufaniem. W celu podniesienia autorytetu władcy w państwie oraz poza jego granicami, kardynał w pierwszej kolejności dążył do złamania siły dwóch opozycyjnych obozów – hugenotów oraz arystokracji rodowej.
Pomimo, iż Richelieu daleki był od nietolerancji religijnej, jego działania w tym obszarze kierowane były czysto politycznymi pobudkami. W swoich działaniach dążył do likwidacji wszelkich przywilejów, jakie hugenoci uzyskali na mocy edyktu nantejskiego.
Po zdobyciu twierdzy hugenotów – la Rochelle, oraz złamaniu siły protestantów na południowym obszarze państwa, kardynał podyktował przegranej stronie twarde warunki. Ostatecznie kalwiniści zostali pozbawieni politycznej niezależności. Jednak w roku 1629 zapewniono im wolność wyznania – edykt łaski.
Nie inaczej Richelieu podchodził do kwestii związanych z arystokracją. Nie wahał się burzyć ich zamków oraz konfiskować dóbr. Wszelkie przejawy anarchii były natychmiastowo i z całą bezwzględnością tłumione. Kardynał stawiał też czoło spiskom na dworze królewskim.
W skutek działań Richelieu od władzy praktycznie została usunięta rada królewska. Na jej miejsce kardynał wstawił fachowy rząd, a wcześniejszych gubernatorów zastąpili królewscy intendenci. Ten ostatni urząd łączył szerokie kompetencje administracyjne z podatkowymi.
Kardynał jako zagorzały zwolennik merkantylizmu – zwalczał import oraz wspierał rodzimą produkcje przemysłową. Ponadto dużą wagę przywiązywał również do spraw morza oraz floty – rozpoczął budowę floty wojennej. Dodatkowo powołał również kompanie do handlu z Ameryką, Indiami oraz Rosją.