Kardynał Richelieu - biografia, polityka, reformy

Po okresie destabilizacji w państwie francuskim za małoletniego Ludwika III, doszło do odbudowy silnej władzy państwowej dzięki pierwszemu ministrowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było – wszystko musi być podporządkowane racji stanu. Ten pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej wybitny polityk, urodził się w Paryżu 9 września w roku 1585. Natomiast w roku 1622 ówczesny papież Grzegorz XV mianował go kardynałem.

Kardynał Armand Jean Richelieu – Dokonania

W kwestiach sprawowania faktycznej władzy, po obsadzeniu kardynała na stanowisku pierwszego ministra monarcha usunął się na drugi plan - obdarzając go tym samym pełnym zaufaniem. W celu podniesienia autorytetu władcy w państwie oraz poza jego granicami, kardynał w pierwszej kolejności dążył do złamania siły dwóch opozycyjnych obozów – hugenotów oraz arystokracji rodowej.

Pomimo, iż Richelieu daleki był od nietolerancji religijnej, jego działania w tym obszarze kierowane były czysto politycznymi pobudkami. W swoich działaniach dążył do likwidacji wszelkich przywilejów, jakie hugenoci uzyskali na mocy edyktu nantejskiego.

Po zdobyciu twierdzy hugenotów – la Rochelle, oraz złamaniu siły protestantów na południowym obszarze państwa, kardynał podyktował przegranej stronie twarde warunki. Ostatecznie kalwiniści zostali pozbawieni politycznej niezależności. Jednak w roku 1629 zapewniono im wolność wyznania – edykt łaski.

Nie inaczej Richelieu podchodził do kwestii związanych z arystokracją. Nie wahał się burzyć ich zamków oraz konfiskować dóbr. Wszelkie przejawy anarchii były natychmiastowo i z całą bezwzględnością tłumione. Kardynał stawiał też czoło spiskom na dworze królewskim.

W skutek działań Richelieu od władzy praktycznie została usunięta rada królewska. Na jej miejsce kardynał wstawił fachowy rząd, a wcześniejszych gubernatorów zastąpili królewscy intendenci. Ten ostatni urząd łączył szerokie kompetencje administracyjne z podatkowymi.

Kardynał jako zagorzały zwolennik merkantylizmu – zwalczał import oraz wspierał rodzimą produkcje przemysłową. Ponadto dużą wagę przywiązywał również do spraw morza oraz floty – rozpoczął budowę floty wojennej. Dodatkowo powołał również kompanie do handlu z Ameryką, Indiami oraz Rosją.

Polecamy również:

  • Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

    W okresie panowania Ludwika XIV na jakość rządów miało wpływ nie tylko działanie struktur państwowych, ale także talenty organizacyjne oraz umiejętności poszczególnych ministrów. Jest charakterystyczne, iż mimo przytłaczającej roli samego króla Słońce – jak nazwano Ludwika XIV,... Więcej »

  • Ludwik XIV Król Słońce - biografia, rządy, osiągnięcia

    W okresie panowania Ludwika XIII – po czasie destabilizacji państwa za małoletniego Ludwika III, we Francji doszło do odbudowy silnej władzy państwowej. Sytuacja ta nastąpiła przede wszystkim dzięki działaniom pierwszego ministra – kardynałowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą... Więcej »

  • Maria Antonina – biografia

    Maria Antonina została ścięta w 1793 roku. W drodze na szafot nadepnęła na stopę kata. „Wybacz mi, panie.” – to ostatnie słowa królowej deficytu, jak była nazywana. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43