Maria Antonina – biografia

Maria Antonina – biografia, życiorysMaria Antonina została ścięta w 1793 roku. W drodze na szafot nadepnęła na stopę kata. „Wybacz mi, panie.” – to ostatnie słowa królowej deficytu, jak była nazywana.

Młodość

Maria Antonina, czyli Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich, przyszła na świat w Wiedniu w 1755 roku. Urodziła się w czasach, kiedy Habsburgowie i Burbonowie, dwie wielkie europejskie dynastie, szukali porozumienia. W celu umocnienia układów postanowiono skojarzyć wnuka Ludwika XV z jedną z córek Marii Teresy. Maria Antonina została wybrana do małżeństwa z Burbonem. Przyszła królowa Francji w młodości odznaczała się lenistwem i brakiem talentów.

W 1700 roku Maria Antonina wyszła za przyszłego delfina Francji, przyszłego króla Ludwika XVI, syna Ludwika Ferdynanda i Marii Józefy Wettyn. Austriaczka szybko utraciła popularność wśród Francuzów: była rozrzutna, trwoniła majątek dworu w ciężkich czasach, posądzano ją o rozwiązłość. W 1774 roku Maria Antonia została królową Francji.

 W 1778 królowa po raz pierwszy była w ciąży. Urodziła córkę Marię Teresę Charlottę. Poród miał charakter publiczny, przyjmuje się, że w komnacie Marii Antoniny znajdowało się wówczas ponad 100 osób. Późniejsze porody były już spokojniejsze. Austriaczka urodziła czwórkę dzieci, dwie córki i dwóch synów.

Madame Deficit

Francuzi widzieli w niej źródło swojego ubóstwa. Nazywano ją Madame Deficit. W rzeczywistości niedola Francji była skutkiem długoletniej polityki jej władców, nie wyłącznie Marii Antoniny.

W 1789 roku wybuchła Wielka Rewolucja Francuska. Rodzinę królewską zamknięto w wieży Temple. Maria Antonina na próżno szukała pomocy w Austrii. Po ścięciu Ludwika XVI (21 stycznia 1793) została 1 sierpnia przewieziona do więzienia zwanego Conciergerie i oskarżona o spisek przeciwko Francji. „Wdowa Capet”, jak o niej mówiono, zaczęła poważnie chorować, m.in. na gruźlicę. Podczas procesu było oskarżana o zrujnowanie skarbu państwa, spisek przeciwko Francji, a także o molestowanie seksualne swojego syna.

Śmierć

Głowa Marii Antoniny została odcięta gilotyną o godzinie dwunastej piętnaście 16 października 1793 roku. 18 stycznia 1815, po restauracji Burbonów, jej szczątki ekshumowano z masowego grobu na terenie cmentarza św. Magdaleny. Dzień później wykopano kości Ludwika XVI. Szczątki pary królewskiej przeniesiono do królewskiej krypty w bazylice Saint-Denis.

Polecamy również:

  • Kardynał Richelieu - biografia, polityka, reformy

    Po okresie destabilizacji w państwie francuskim za małoletniego Ludwika III, doszło do odbudowy silnej władzy państwowej dzięki pierwszemu ministrowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było – wszystko musi być podporządkowane racji stanu. Ten pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej... Więcej »

  • Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

    W okresie panowania Ludwika XIV na jakość rządów miało wpływ nie tylko działanie struktur państwowych, ale także talenty organizacyjne oraz umiejętności poszczególnych ministrów. Jest charakterystyczne, iż mimo przytłaczającej roli samego króla Słońce – jak nazwano Ludwika XIV,... Więcej »

  • Ludwik XIV Król Słońce - biografia, rządy, osiągnięcia

    W okresie panowania Ludwika XIII – po czasie destabilizacji państwa za małoletniego Ludwika III, we Francji doszło do odbudowy silnej władzy państwowej. Sytuacja ta nastąpiła przede wszystkim dzięki działaniom pierwszego ministra – kardynałowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43