Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Maria Antonina – biografia

Maria Antonina – biografia, życiorysMaria Antonina została ścięta w 1793 roku. W drodze na szafot nadepnęła na stopę kata. „Wybacz mi, panie.” – to ostatnie słowa królowej deficytu, jak była nazywana.

Młodość

Maria Antonina, czyli Maria Antonia Josefa Johanna von Österreich, przyszła na świat w Wiedniu w 1755 roku. Urodziła się w czasach, kiedy Habsburgowie i Burbonowie, dwie wielkie europejskie dynastie, szukali porozumienia. W celu umocnienia układów postanowiono skojarzyć wnuka Ludwika XV z jedną z córek Marii Teresy. Maria Antonina została wybrana do małżeństwa z Burbonem. Przyszła królowa Francji w młodości odznaczała się lenistwem i brakiem talentów.

W 1700 roku Maria Antonina wyszła za przyszłego delfina Francji, przyszłego króla Ludwika XVI, syna Ludwika Ferdynanda i Marii Józefy Wettyn. Austriaczka szybko utraciła popularność wśród Francuzów: była rozrzutna, trwoniła majątek dworu w ciężkich czasach, posądzano ją o rozwiązłość. W 1774 roku Maria Antonia została królową Francji.

 W 1778 królowa po raz pierwszy była w ciąży. Urodziła córkę Marię Teresę Charlottę. Poród miał charakter publiczny, przyjmuje się, że w komnacie Marii Antoniny znajdowało się wówczas ponad 100 osób. Późniejsze porody były już spokojniejsze.

Zobacz również

 • Kardynał Richelieu - biografia, polityka, reformy

  Po okresie destabilizacji w państwie francuskim za małoletniego Ludwika III, doszło do odbudowy silnej władzy państwowej dzięki pierwszemu ministrowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było – wszystko musi być podporządkowane racji stanu. Ten pochodzący z zubożałej rodziny szlacheckiej wybitny polityk, uro...

  Więcej
 • Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

  W okresie panowania Ludwika XIV na jakość rządów miało wpływ nie tylko działanie struktur państwowych, ale także talenty organizacyjne oraz umiejętności poszczególnych ministrów. Jest charakterystyczne, iż mimo przytłaczającej roli samego króla Słońce – jak nazwano Ludwika XIV, sławę zdobyło wielu...

  Więcej
 • Ludwik XIV Król Słońce - biografia, rządy, osiągnięcia

  W okresie panowania Ludwika XIII – po czasie destabilizacji państwa za małoletniego Ludwika III, we Francji doszło do odbudowy silnej władzy państwowej. Sytuacja ta nastąpiła przede wszystkim dzięki działaniom pierwszego ministra – kardynałowi Armandowi du Plessis de Richelieu. Jego polityczną dewizą było „wszystko mu...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59