Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lantan i lantanowce – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Lantan i lantanowce – wzory, właściwości

Lantanowce to 14 kolejnych pierwiastków chemicznych położonych za lantanem w układzie okresowym. Są to, kolejno cer (Ce), prazeodym (Pr), neodym (Nd), promet (Pm), samar (Sm), europ (Eu), gadolin (Gd), terb (Tb), dysproz (Dy), holm (Ho), erb (Er), tul (Tm), iterb (Yb), lutet (Lu). Powłoki walencyjna lantanowców mają konfigurację 6s ^{2}4f ^{n} 5d ^{1} lub 6s ^{2} 4f ^{n} 5d ^{0} , podobnie jak u niektórych pierwiastków bloku d, może występować przeniesienie elektronu z orbitalu 5d na orbital 4f. Ze względu na strukturę elektronową, lantan nie jest klasyfikowany jako lantanowiec (metal wewnętrznoprzejściowy): nie ma on elektronów na orbitalu 4f (najpierw obsadzony zostaje pierwszy elektron na orbitalu 5d, dopiero później zapełniany jest orbital 4f), jednak wykazuje on podobne właściwości fizykochemiczne do lantanowców oraz występuje wraz z nimi w przyrodzie. Orbitale typu f maja tendencję do ulegania kontrakcji (kurczenia się), stąd zjawisko kontrakcji lantanowców – zmniejszania się promieni atomowych i jonowych lantanowców ze wzrostem ich liczby atomowej. Ze względu na kontrakcję, orbitale typu f nie biorą udziału w tworzeniu wiązań chemicznych, stąd właściwości chemiczne poszczególnych

Polecamy również:

 • Budowa atomu – chemia

  Budowę atomu ustalono na drodze licznych doświadczeń, przeprowadzonych przez m.in.  Josepha Thomsona, Ernesta Rutherforda i Jamesa Chadwicka , które pozwoliły zidentyfikować trzy podstawowe cząstki budujące atom Więcej »

 • Substancje nieorganiczne – definicja, właściwości, przykłady

  Substancje nieorganiczne to zarówno związki nieorganicznejak i rudy metali, minerały, metale i ich stopy. Związki nieorganiczne to takie związki chemiczne, które w swojej strukturze nie zawierają węgla w postaci innej niż jony cyjankowe (-CN), izocyjankowe, tiocyjankowe, cyjanianowe, tiocyjanianowe,... Więcej »

 • Orbitale molekularne

  Orbitale molekularne (MO -Molecular Orbitals) rozumeimy jako funkcje falowe elektronów w cząsteczkach.  W wyniku odpowiedniego nakladania się orbitali atomowych powstają wiążące i antywiążące MO. Więcej »

 • Pierścień – chemia

  W chemii wystepuje ogromna ilość zróżnicowanych związków pierscieniowych, moga one być zbudowane wyłącznie z węgla i wodoru jak benzen czy cykloheksan, jednak największą różnorodnoscią cechują się układy heterocykliczne takie jak pirydyna, morfolina, piran, tiofen itp. Wszystkie wyżej... Więcej »

 • Kwasy i zasady – wzory, właściwości, otrzymywanie i zastosowanie

  Kwasy oraz zasady to jedne z podstawowych grup związków w chemii. W przyrodzie występuje wiele kwasów np cytrusy zawierają kwas cytrynowy nadający im kwasny smak. W jadzie mrówek oraz liściach pokrzyw znajduje się natomiast kwas mrówkowy. Zasady występują natomiast w mydle, proszkach do... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =