Miłość od pierwszego wejrzenia - interpretacja wiersza

„Miłość od pierwszego wejrzenia” to potoczny związek frazeologiczny, który posłużył poetce jako impuls do rozważań na temat roli przypadku i przeznaczenia w życiu człowieka.

Miłość od pierwszego wejrzenia to miłość zrodzona w jednej chwili, gdy dwoje ludzi nagle się odnajduje – wystarcza im jedno spojrzenie, by wiedzieć, że to miłość.

„Piękna jest taka pewność/ ale niepewność jest piękniejsza” – pisze poetka. Bo czy można mieć pewność, że owo pierwsze spojrzenie rzeczywiście było pierwszym, a spotkanie się dwojga ludzi to czysty przypadek? Szymborska docieka, ile znajduje się przypadkowości w przypadku. Czy los, stykający ze sobą dwoje ludzi, jest ślepy czy to tylko ludzie nie dostrzegają ścieżek, którymi ich prowadzi do siebie.

Zakochani mają prawo do pewności, że ich miłość rozpoczęła się od pierwszego wejrzenia, ale podmiot liryczny, komentujący tę sytuację, rozważa ją bez emocji, logicznie rozpatrując inne możliwości: „Sądzą, że skoro nie znali się wcześniej, nic między nimi nigdy się nie działo”. Czy jednak mogą być tego pewni? Na dowód poetka przytacza szereg możliwości:

(…) A co na to ulice, schody, korytarze/ na których mogli się od dawna mijać?/ (…) może w drzwiach obrotowych kiedyś twarzą w twarz?/ jakieś <<przepraszam>> w ścisku? Głos <<pomyłka>> w słuchawce? (…).

Każda z tych sytuacji jest prawdopodobna. Dwoje ludzi, którzy nagle odnajdują się w tłumie, mogło się spotkać już wiele razy i wcale o tym nie wiedzieć:

(…) Bardzo by ich zdziwiło,/ że od dłuższego już czasu bawił się nimi przypadek./ Jeszcze nie całkiem gotów zamienić się dla nich w los, zbliżał ich i oddalał,/ zabiegał im drogę/ i tłumiąc chichot/ odskakiwał w bok (…).

Przypadek może się „bawić” z człowiekiem, odwlekać w czasie to, co ma nastąpić – to, co nieuniknione. Tak pojmowany przypadek zakłada istnienie przeznaczenia, fatum determinującego ludzki los. Ale czy rzeczywiście to przypadek decyduje o spotkaniu, czy też ludzkie działania? Czy dwoje ludzi spotyka się nagle, bo przywiodło ich w jedno miejsce przeznaczenie, czy raczej wspólne zainteresowania, podobne gusta, marzenia, potrzeby, plany?

Życie jest pasmem zdarzeń ściśle ze sobą powiązanych. Nawet jeśli wydają się przypadkowe i chaotyczne, jest tak dlatego, że nie dostrzegamy między nimi związku, a „każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, / a księga zdarzeń/ zawsze otwarta w połowie” - puentuje Szymborska.

Wiersz napisany jest wierszem wolnym. Wersy znacznie się różnią pod względem długości i nie pokrywają z porządkiem zdaniowym, co pozwala zaakcentować niektóre słowa (przekonani, pewność, początek). Użycie anafory (było, były, był) podkreśla mnogość możliwości.

Rozważania podmiotu lirycznego dotyczą jakiejś pary, jakichś dwojga ludzi. Poetka podejmuje polemikę z ich przekonaniem, że połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia – owo potoczne określenie traktuje z całą dosłownością Rozważania na temat anonimowej pary służą refleksji na temat przypadkowości w naszym życiu. Szymborska personifikuje przypadek, który: „zabiega drogę”, „tłumił chichot” i „bawił się” kochankami.

Polecamy również:

 • Wisława Szymborska, Żona Lota - analiza i interpretacja

  Wisława Szymborska nawiązuje w swoim wierszu do historii znanej ze Starego Testamentu, która opowiada  ucieczce rodziny Lota z Sodomy. Odsyła to czytelnika do dziejów dwóch miast – Sodomy i Gomory, które za swoje występki i nieposłuszeństwo wobec Bożych przykazań zostały... Więcej »

 • Wisława Szymborska, Psalm - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej reprezentuje lirykę bezpośrednią, poprzez użycie przez podmiot liryczny zwrotów w pierwszej osobie liczby mnogiej np. muszę czy poprzestanę. Podmiotem jest ktoś bliżej nieokreślony, kto snuje refleksję na temat boskich i ludzkich praw oraz porządku świata. Więcej »

 • Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej nawiązuje do twórczości flamandzkiego malarza Petera Rubensa – jego malarstwo jest dla podmiotu lirycznego przyczyna do rozważań na temat kobiecego ideału piękna. Więcej »

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43