Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wisława Szymborska Nienawiść - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz to charakterystyka, spersonifikowanej tutaj, nienawiści. Szymborska ukazuje jej przewrotną naturę i nadzwyczajną żywotność – w starciu z nią inne uczucia nie mają szans. W ten sposób poetka dokonuje oceny naszych czasów. Portret nienawiści jest jednocześnie portretem współczesnego człowieka.

Nienawiść charakteryzowana jest w opozycji do innych uczuć: „Nie jest jak inne uczucia./ Starsza i młodsza od nich równocześnie”, istnieje od zawsze, mimo to zachowuje młodość, „dobrze się trzyma”. Nigdy nie umiera, nawet jeśli na chwilę zasypia. Człowiek jest zdolny do nienawiści, nawet jeśli nie odczuwa jej przez cały czas, ona w nim tkwi, gotowa w każdej chwili się obudzić.

By podkreślić jej siłę, poetka posługuje się metaforą biegu z przeszkodami, w którym uczucia stają do biegu niczym konie. Niewątpliwie nienawiść jest tu faworytem:

(…) Jak lekko bierze wysokie przeszkody./ Jakie to łatwe dla niej - skoczyć, dopaść (…),

(…) Ach, te inne uczucia -/ cherlawe i ślamazarne./ Od kiedy to braterstwo/ może liczyć na tłumy?/ Współczucie czy kiedykolwiek/ pierwsze dobiło do mety?/ Porywa tylko ona, która swoje wie (…).

Im więcej zalet pod adresem nienawiści („Zdolna, pojętna, bardzo pracowita”),

Polecamy również:

 • Wisława Szymborska, Żona Lota - analiza i interpretacja

  Wisława Szymborska nawiązuje w swoim wierszu do historii znanej ze Starego Testamentu, która opowiada  ucieczce rodziny Lota z Sodomy. Odsyła to czytelnika do dziejów dwóch miast – Sodomy i Gomory, które za swoje występki i nieposłuszeństwo wobec Bożych przykazań zostały... Więcej »

 • Wisława Szymborska, Psalm - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej reprezentuje lirykę bezpośrednią, poprzez użycie przez podmiot liryczny zwrotów w pierwszej osobie liczby mnogiej np. muszę czy poprzestanę. Podmiotem jest ktoś bliżej nieokreślony, kto snuje refleksję na temat boskich i ludzkich praw oraz porządku świata. Więcej »

 • Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej nawiązuje do twórczości flamandzkiego malarza Petera Rubensa – jego malarstwo jest dla podmiotu lirycznego przyczyna do rozważań na temat kobiecego ideału piękna. Więcej »

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =