Dwie małpy Bruegla - interpretacja wiersza

Wiersz „Dwie małpy Bruegla” to ciekawe zestawienie obrazu Bruegla z sytuacją egzaminu dojrzałości. Przedstawiona sytuacja dzieje się we śnie, jest więc nierealna, zaskakująca, ale nie bez znaczenia.

Pierwszy wers określa sytuację liryczną – jest to „wielki maturalny sen”. Przerażające sny o maturze mają nie tylko ci, którzy się do niej przygotowują. Niektórym śni się ona jeszcze wiele lat później. Egzamin w wierszu jest szczególny, matura jest bowiem egzaminem z dojrzałości, sprawdzianem z człowieczeństwa. Nieprzypadkowo tematem jest historia ludzi, którzy zostali tutaj wyodrębnieni spośród innych gatunków.

Poetka kreując sytuację liryczną, nawiązuje do znanego obrazu Bruegela pt.: „Dwie małpy”, który przedstawia je na tle okna. Zwierzęta są przykute łańcuchem do wnęki okiennej. Ciasna przestrzeń, ograniczona grubymi kamiennymi ścianami potęguje wrażenie uwięzienia, ograniczenia przestrzeni. Zwierzęta zostały zniewolone przez człowieka. Za oknem roztacza się morski pejzaż – miniaturowe łódeczki i zarys miasta symbolizują odległą wolność.

Właśnie owe małpy, skrzywdzone przez człowieka, są teraz egzaminatorami. To przed nimi podmiot liryczny ma zdać relację z historii ludzi, a więc z ich postępowania. Nic dziwnego, że „jąka się brnie”.  Niełatwo wytłumaczyć się z tylu wieków nie tylko ujarzmiania dzikich zwierząt, ale także czynienia innych krzywd.

Szymborska na nowo odczytuje obraz Bruegla. W jej śnie małpa zwrócona w stronę patrzącego „ironicznie słucha”, druga natomiast – widziana raczej od tyłu – „niby to drzemie”, później zaś „podpowiada cichym brząkaniem łańcucha”.

Ironia pierwszej małpy może wynikać z odwrócenia ról – teraz to człowiek zostaje postawiony w niekomfortowej sytuacji. Ironia świadczy także o poczuciu wyższości. Z kolei podpowiedź drugiej małpy – brzęczenie łańcuchem – sugeruje prawidłową odpowiedź na zadany temat.

Mówiąc o historii człowieka, należy podkreślić jego dążenie do dominacji nad innymi stworzeniami, zniewalanie ich, a także siebie wzajemnie. Historia ludzi to historia przemocy, podbojów, walk, kajdan i łańcuchów.

Polecamy również:

 • Wisława Szymborska, Żona Lota - analiza i interpretacja

  Wisława Szymborska nawiązuje w swoim wierszu do historii znanej ze Starego Testamentu, która opowiada  ucieczce rodziny Lota z Sodomy. Odsyła to czytelnika do dziejów dwóch miast – Sodomy i Gomory, które za swoje występki i nieposłuszeństwo wobec Bożych przykazań zostały... Więcej »

 • Wisława Szymborska, Psalm - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej reprezentuje lirykę bezpośrednią, poprzez użycie przez podmiot liryczny zwrotów w pierwszej osobie liczby mnogiej np. muszę czy poprzestanę. Podmiotem jest ktoś bliżej nieokreślony, kto snuje refleksję na temat boskich i ludzkich praw oraz porządku świata. Więcej »

 • Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej nawiązuje do twórczości flamandzkiego malarza Petera Rubensa – jego malarstwo jest dla podmiotu lirycznego przyczyna do rozważań na temat kobiecego ideału piękna. Więcej »

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
Typowy Anglik
2019-02-16 14:01:27
Not rozumiem... im anderstend
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
zajefajne
• 2024-06-12 14:00:02
q
• 2024-06-10 20:15:55
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43