Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dwie małpy Bruegla - interpretacja wiersza

Wiersz „Dwie małpy Bruegla” to ciekawe zestawienie obrazu Bruegla z sytuacją egzaminu dojrzałości. Przedstawiona sytuacja dzieje się we śnie, jest więc nierealna, zaskakująca, ale nie bez znaczenia.

Pierwszy wers określa sytuację liryczną – jest to „wielki maturalny sen”. Przerażające sny o maturze mają nie tylko ci, którzy się do niej przygotowują. Niektórym śni się ona jeszcze wiele lat później. Egzamin w wierszu jest szczególny, matura jest bowiem egzaminem z dojrzałości, sprawdzianem z człowieczeństwa. Nieprzypadkowo tematem jest historia ludzi, którzy zostali tutaj wyodrębnieni spośród innych gatunków.

Poetka kreując sytuację liryczną, nawiązuje do znanego obrazu Bruegela pt.: „Dwie małpy”, który przedstawia je na tle okna. Zwierzęta są przykute łańcuchem do wnęki okiennej. Ciasna przestrzeń, ograniczona grubymi kamiennymi ścianami potęguje wrażenie uwięzienia, ograniczenia przestrzeni. Zwierzęta zostały zniewolone przez człowieka. Za oknem roztacza się morski pejzaż – miniaturowe łódeczki i zarys miasta symbolizują odległą wolność.

Właśnie owe małpy, skrzywdzone przez człowieka, są teraz egzaminatorami. To przed nimi podmiot liryczny ma zdać relację z historii ludzi, a więc

Zobacz również

 • Wisława Szymborska, Żona Lota - analiza i interpretacja

  Wisława Szymborska nawiązuje w swoim wierszu do historii znanej ze Starego Testamentu, która opowiada  ucieczce rodziny Lota z Sodomy. Odsyła to czytelnika do dziejów dwóch miast – Sodomy i Gomory, które za swoje występki i nieposłuszeństwo wobec Bożych przykazań zostały ukarane najgorszymi grzechami ...

  Więcej
 • Wisława Szymborska, Psalm - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej reprezentuje lirykę bezpośrednią, poprzez użycie przez podmiot liryczny zwrotów w pierwszej osobie liczby mnogiej np. muszę czy poprzestanę. Podmiotem jest ktoś bliżej nieokreślony, kto snuje refleksję na temat boskich i ludzkich praw oraz porządku świata.

  Więcej
 • Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa - analiza i interpretacja

  Wiersz Wisławy Szymborskiej nawiązuje do twórczości flamandzkiego malarza Petera Rubensa – jego malarstwo jest dla podmiotu lirycznego przyczyna do rozważań na temat kobiecego ideału piękna.

  Więcej
 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede wszystkim do pogląd&o...

  Więcej
 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela Filipowicza. Jest to wię...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
Typowy Anglik
2019-02-16 14:01:27
Not rozumiem... im anderstend
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11