Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dwie małpy Bruegla - interpretacja wiersza

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz „Dwie małpy Bruegla” to ciekawe zestawienie obrazu Bruegla z sytuacją egzaminu dojrzałości. Przedstawiona sytuacja dzieje się we śnie, jest więc nierealna, zaskakująca, ale nie bez znaczenia.

Pierwszy wers określa sytuację liryczną – jest to „wielki maturalny sen”. Przerażające sny o maturze mają nie tylko ci, którzy się do niej przygotowują. Niektórym śni się ona jeszcze wiele lat później. Egzamin w wierszu jest szczególny, matura jest bowiem egzaminem z dojrzałości, sprawdzianem z człowieczeństwa. Nieprzypadkowo tematem jest historia ludzi, którzy zostali tutaj wyodrębnieni spośród innych gatunków.

Poetka kreując sytuację liryczną, nawiązuje do znanego obrazu Bruegela pt.: „Dwie małpy”, który przedstawia je na tle okna. Zwierzęta są przykute łańcuchem do wnęki okiennej. Ciasna przestrzeń, ograniczona grubymi kamiennymi ścianami potęguje wrażenie uwięzienia, ograniczenia przestrzeni. Zwierzęta zostały zniewolone przez człowieka. Za oknem roztacza się morski pejzaż – miniaturowe łódeczki i zarys miasta symbolizują odległą wolność.

Właśnie owe małpy, skrzywdzone przez człowieka, są teraz egzaminatorami. To przed nimi podmiot liryczny ma zdać relację z historii ludzi, a więc

Polecamy również:

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela... Więcej »

 • Utopia - interpretacja i analiza wiersza

  „Utopia” po raz pierwszy opublikowana w tomie „Wielka liczba” (1976) znalazła się również w zbiorze „Widok z ziarnkiem piasku (1996). Powstanie utworu jest związane z doświadczeniem systemu totalitarnego w Polsce. Więcej »

 • Cebula - interpretacja i analiza wiersza

  „Cebula” to wiersz iskrzący się humorem, pełen ironii i zaskakujących zestawień. Już pierwsze zdanie w zaskakujący sposób wprowadza swoistą polemikę: „Co innego cebula./ Ona nie ma wnętrzności”. To jakby argument wyrwany z dyskusji, nawiązanie do czyjegoś stwierdzenia, które... Więcej »

 • Na wieży Babel - interpretacja wiersza

  Utwór „Na wieży Babel” pochodzi z tomu „Sól” wydanego w 1962 roku. Wiersz powstał zapewne pod wpływem obserwacji relacji międzyludzkich. Więcej »

Komentarze (1)
4 + 4 =
Komentarze
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
Not rozumiem... im anderstend
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');