Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku. Utwór znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela Filipowicza. Jest to więc oryginalny poetycki wyraz żalu po stracie bliskiej osoby.

Analiza i interpretacja

W przypadku tego wiersza mamy do czynienia z liryką wyznania. Podmiot liryczny wypowiada swoje odczucia związana ze śmiercią ważnej dla niego osoby. Przy czym nie jest to prosta sytuacja liryczna – autorka komplikuje ją przez posłużenie się dodatkowo liryką maski.

W pierwszym zetknięciu z tekstem utworu może się wydawać, że właściwym podmiotem lirycznym jest kot. Jednakże po dokładniejszej lekturze, widoczne staje się, iż kot jest tylko poetycką figurą, za którą kryje się właściwy podmiot liryczny – człowiek. Próbuje on zrozumieć sytuację, jaka nastąpiła po śmierci ważnej dla niego osoby, ale nie mówi o tym wprost, tylko obiektywizuje przeżywanie owego wydarzenia przez zapośredniczenie własnej perspektywy w odczuwaniu zwierzęcia.

Kot zostaje w pustym mieszkaniu, ponieważ jego właściciel umarł. Próbuje szukać

Polecamy również:

  • Wisława Szymborska, Żona Lota - analiza i interpretacja

    Wisława Szymborska nawiązuje w swoim wierszu do historii znanej ze Starego Testamentu, która opowiada  ucieczce rodziny Lota z Sodomy. Odsyła to czytelnika do dziejów dwóch miast – Sodomy i Gomory, które za swoje występki i nieposłuszeństwo wobec Bożych przykazań zostały... Więcej »

  • Wisława Szymborska, Psalm - analiza i interpretacja

    Wiersz Wisławy Szymborskiej reprezentuje lirykę bezpośrednią, poprzez użycie przez podmiot liryczny zwrotów w pierwszej osobie liczby mnogiej np. muszę czy poprzestanę. Podmiotem jest ktoś bliżej nieokreślony, kto snuje refleksję na temat boskich i ludzkich praw oraz porządku świata. Więcej »

  • Wisława Szymborska, Kobiety Rubensa - analiza i interpretacja

    Wiersz Wisławy Szymborskiej nawiązuje do twórczości flamandzkiego malarza Petera Rubensa – jego malarstwo jest dla podmiotu lirycznego przyczyna do rozważań na temat kobiecego ideału piękna. Więcej »

  • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

  • Utopia - interpretacja i analiza wiersza

    „Utopia” po raz pierwszy opublikowana w tomie „Wielka liczba” (1976) znalazła się również w zbiorze „Widok z ziarnkiem piasku (1996). Powstanie utworu jest związane z doświadczeniem systemu totalitarnego w Polsce. Więcej »

Komentarze (2)
4 + 4 =
Komentarze
Hans • 2018-06-05 02:02:20
Najsik
mati • 2017-09-28 17:15:47
mega dziena xddd