Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pierwsza fotografia Hitlera - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz pochodzi z tomu „Ludzie na moście” (1986). Zawiera opis typowej fotografii małego dziecka i towarzyszących życiu dziecka okoliczności: radości bliskich, dumy rodziców, odgadywania przyszłości słodkiego maleństwa. Jednak ten sielankowy rodzinny obrazek od samego początku burzy świadomość odbiorcy, że to „Bobo, aniołek, kruszyna, promyczek”, to największy morderca w dziejach ludzkości, Adolf Hitler.

Wiersz Szymborskiej to spojrzenie wstecz, ukazanie Adolfa Hitlera, kiedy miał zaledwie roczek i był po prostu dzieckiem. Dziś to nazwisko budzi najgorsze skojarzenia: zbrodniarz wojenny, winny śmierci milionów ludzi, dyktator, twórca nazizmu. Aż trudno uwierzyć, że tak jak każdy był kiedyś małym niewinnym brzdącem.

Sytuacja liryczna przedstawia się następująco: chłopiec kończy pierwszy rok życia, to uroczysta chwila, dlatego rodzice chcą ją uwiecznić na fotografii. Pierwsze urodziny są też okazją do odwiedzin bliskich osób, które zastanawiają się nad jego przyszłością. Można powiedzieć, że to typowa scenka rodzinna. Reakcje rodziców i krewnych są typowe, pełne czułości, zachwytu i ciekawości. Poetka buduje sielankowy nastrój, stosując liczne zdrobnienia, jakich używa się w stosunku

Polecamy również:

 • Nic dwa razy - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Nic dwa razy”, mający regularną budowę, regularne rymy i niewyszukane metafory, zbliża się formą do piosenki. Jego tematyka dotyczy miłości, przemijania i wartości życia, a więc bliższa jest jednak filozoficznym traktatom niż utworom popularnym. Nawiązania do filozofii są tu wyraźne, przede... Więcej »

 • Kot w pustym mieszkaniu - interpretacja i analiza wiersza

  „Kot w pustym mieszkaniu” pochodzi z tomu „Koniec i początek” wydanego w 1993 roku, znalazł się również w zbiorze „Sto wierszy – sto pociech” z 1997 roku. Powstanie wiersza jest najprawdopodobniej związane ze śmiercią długoletniego partnera życiowego poetki, Kornela... Więcej »

 • Utopia - interpretacja i analiza wiersza

  „Utopia” po raz pierwszy opublikowana w tomie „Wielka liczba” (1976) znalazła się również w zbiorze „Widok z ziarnkiem piasku (1996). Powstanie utworu jest związane z doświadczeniem systemu totalitarnego w Polsce. Więcej »

 • Cebula - interpretacja i analiza wiersza

  „Cebula” to wiersz iskrzący się humorem, pełen ironii i zaskakujących zestawień. Już pierwsze zdanie w zaskakujący sposób wprowadza swoistą polemikę: „Co innego cebula./ Ona nie ma wnętrzności”. To jakby argument wyrwany z dyskusji, nawiązanie do czyjegoś stwierdzenia, które... Więcej »

 • Na wieży Babel - interpretacja wiersza

  Utwór „Na wieży Babel” pochodzi z tomu „Sól” wydanego w 1962 roku. Wiersz powstał zapewne pod wpływem obserwacji relacji międzyludzkich. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');