Obrazek - definicja, cechy, przykłady

Obrazek - geneza

Obrazek to gatunek charakterystyczny dla epoki pozytywizmu. Ten niewielki objętościowo rodzaj twórczości służył przede wszystkim ukazywaniu określonych problemów, jakich ówcześnie nie brakowało.

Obrazek - cechy i założenia

Obrazki były krótkimi utworami pisanymi prozą lub wierszem, które cechowały się prostotą, znaczną zawartością treści oraz wyraźnie zarysowaną puentą. Zazwyczaj ukazywały krótką scenę lub sytuację albo analizowały psychikę określonej postaci.

Twórczość tego rodzaju była łatwa w odbiorze, ponieważ przedstawiała wydarzenia jednoznaczne w sposób bardzo prosty (także językowo). Koncentrowała się głównie na cierpieniu oraz różnorodnych trudnościach życiowych, odwołując się w ten sposób do wrażliwości czytelnika.

Obrazki powstawały w konwencji realistycznej. Stylizacji podlegał język bohaterów, np. dzieła przedstawiające życie na wsi zawierały słownictwo typowe dla ludu. Opisy zawarte w tego rodzaju utworach często cechowały się silną ekspresją, dzięki czemu budziły u odbiorcy emocje, pozwalając mu głębiej przeżyć opisywane wydarzenie.

Bohaterami obrazków byli zazwyczaj prości ludzie. Autorzy pokazywali ich dramaty i cierpienia, które często spowodowane były nierównościami społecznymi, biedą itp.

Obrazek - twórcy i przykłady

Mistrzynią obrazków w polskim pozytywizmie była Maria Konopnicka. Tworzyła ona zarówno teksty prozatorskie, jak i poetyckie. Najwięcej miejsca poświęcała krzywdzie ludzkiej, przedstawiając ją w sposób wyrazisty, „chwytający za serce”. Do najważniejszych obrazków jej autorstwa należą: „Banasiowa”, „Jaś nie doczekał”, „W piwnicznej izbie”.

Z innych autorów obrazków warto wymienić Henryka Sienkiewicza („Jamioł) oraz Bolesława Prusa („Szkice i obrazki”).

Polecamy również:

 • Powieść realistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść realistyczna narodziła się w XIX-wiecznej Francji. Po raz pierwszy terminu tego użyto w 1826 r. w trzynastym numerze „Mercure français du XIX siecle”. Stanowiło ono wtedy synonim tzw. „literatury prawdy”, miało jednak znaczenie pejoratywne, gdyż kojarzyło się z tym, co jest... Więcej »

 • Powieść naturalistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powstanie naturalizmu jako nurtu w literaturze ściśle wiąże się z postacią francuskiego pisarza Emile'a Zoli. Prekursorami nowego prądu byli m.in. Gustaw Flaubert i bracia Goncourt (w przedmowie do „Germinie Lacerteux” apelowali oni o absolutną naukowość literatury i kliniczne badanie zachowań... Więcej »

 • Powieść tendencyjna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść tendencyjna była gatunkiem literackim charakterystycznym dla polskiego pozytywizmu. Wraz z nadejściem nowej epoki zmianie uległ również obowiązujący światopogląd, a więc pożądane idee i wartości. Aby kształtować u ówczesnych określone cechy (patriotyzm, odpowiedzialność za siebie i innych,... Więcej »

 • Powieść przygodowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść przygodowa narodziła się w XVIII w. W jej powstaniu znaczącą rolę odegrały pamiętniki, dzienniki i różnego rodzaju relacje przedstawiające wydarzenia, jakich uczestnikami byli ich autorzy. Powieść przygodowa często łączona jest z powieścią podróżniczą – przedstawianie bohaterów... Więcej »

 • Powieść historyczna - definicja, cechy, przykłady

  Nowoczesna powieść historyczna narodziła się w XIX stuleciu, jednak jej początków badacze doszukują się już w starożytnych eposach, których akcja rozgrywa się na tle ważnych i znaczących wydarzeń dziejowych („Iliada”, „Eneida” itp.) oraz w średniowiecznych romansach rycerskich. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24