Adam Asnyk - biografia i twórczość

Adam Asnyk urodził się 11 września 1838 roku w Kaliszu. Czasami używał pseudonimu Jan Stożek. Był synem uczestnika powstania listopadowego. Studiował w Marymoncie, Warszawie i Wrocławiu. Był spiskowcem. Osadzony w Cytadeli. Po opuszczeniu więzienia wyjechał z kraju. Mieszkał w Paryżu i Heidelbergu, gdzie się dokształcał. Tam też zdobył tytuł doktora filozofii. Wiele podróżował. Zwiedził Włochy, Tunezję, Algierię, Cejlon oraz inne kraje. Odbywał też wycieczki w Tatry.

Do Polski powrócił w 1870 roku. Mieszkał w Krakowie. Był członkiem Rady Miejskiej z ramienia demokratów.

Do jego najważniejszych utworów należy zaliczyć: tomy wierszy „Poezje”, poemat „Sen grobów”, szereg wierszy z gatunku liryki erotycznej (np.: „Między nami nic nie było”, „Jednego serca”) i liryki programowej np. „Do młodych”, a także cykl 30 sonetów zatytułowanych „Nad głębiami”.

Asnyk chorował na gruźlicę, toteż zaczął wycofywać się z życia politycznego. Na leczenie udał się do Włoch, niestety po powrocie do kraju okazało się, iż zaraził się durem brzusznym.

Zmarł w Krakowie 2 sierpnia 1897 roku.

Adam Asnyk (ok. 1863)
Adam Asnyk (ok. 1863 r.)

Polecamy również:

  • Do młodych - interpretacja i analiza wiersza

    „Do młodych” Adama Asnyka to wiersz, który został napisany w roku 1880. Tytuł utworu bardzo wyraźnie sugeruje adresata – jest nim pokolenie ludzi młodych, kierujących się innymi zasadami i ideami niż jego poprzednicy. Więcej »

  • Daremne żale - interpretacja i analiza wiersza

    „Daremne żale” to wiersz Adama Asnyka z 1877 r. Dzieło to reprezentuje lirykę zwrotu do adresata. Podmiot liryczny kieruje swoje słowa do grupy ludzi mu współczesnych („Wy”). Przedstawia swoje poglądy i przekonania filozoficzne, szczególnie koncentrując się na odwiecznej,... Więcej »

  • Między nami nic nie było - interpretacja i analiza wiersza

    „Między nami nic nie było” to wiersz czterostrofowy. Każda strofa składa się z czterech wersów. Utwór skonstruowany został na zasadzie antytezy, czyli (pozornego) zaprzeczenia. Rozpoczyna się i kończy frazą: „Między nami nic nie było”, która spina całość klamrą poetycką. Więcej »

  • Jednego serca - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz pochodzi z 1869 roku. Jego tematem jest pragnienie wyrażane przez człowieka, który czuje się samotny – życzenie szczęścia w miłości. Podmiot liryczny nie zostaje nazwany, lecz należy domniemywać, iż jest to człowiek cierpiący, pragnący bliskości bliźniego, poszukujący prawdziwego uczucia. Więcej »

  • Nad głębiami - opracowanie

    „Nad Głębiami” to cykl 30 sonetów autorstwa Adama Asnyka, które powstawały w okresie od 1883 do 1894 r. Wszystkie zebrane w nim wiersze cechują się regularną budową. Składają się z czterech strof, z których dwie liczą po cztery wersy, a dwie kolejne po trzy. Liczba sylab w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
co to za ludzie
• 2024-10-05 16:24:59
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33