Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jednego serca - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Bzdury i jeszcze raz bzduryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
gamoń • 2019-06-21 15:18:56
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz pochodzi z 1869 roku. Jego tematem jest pragnienie wyrażane przez człowieka, który czuje się samotny – życzenie zaznania szczęścia w miłości. Podmiot liryczny nie zostaje nazwany, lecz należy domniemywać, iż jest to człowiek cierpiący, pragnący bliskości bliźniego, poszukujący prawdziwego uczucia.

Utwór Asnyka jest sonetem, co zostało zaznaczone w podtytule wiersza. Jest to wiersz czterostrofowy. Dwie pierwsze strofy zawierają po cztery wersy, dwie kolejne mają po trzy wersy. Schemat rymów to: abab abab ccd eed. Utwór napisany wierszem jedenastosylabowym ze średniówką po piątej sylabie.

W pierwszej strofie wiersza podmiot liryczny wyraża swoje pragnienie. Chciałby mieć przy sobie bliską osobę, która obdarzyłaby go prawdziwą miłością. W drugiej strofie następuje swego rodzaju uszczegółowienie obiektu marzeń – bohater marzy o ustach, które mógłby całować i o oczach, w które mógłby patrzeć. Trzecia strofa to z kolei marzenia o fizycznej bliskości. Podmiot liryczny mówi o rękach, które by go dotykały oraz o ciele, przy którym mógłby spokojnie zasnąć. Czwarta strofa stanowi powtórzenie powyższego pragnienia, zawiera także komentarz podmiotu lirycznego, który stwierdza, że najwyraźniej prosi o zbyt wiele – stwierdzenie to naznaczone jest ironią.

„Jednego serca” przybiera postać prośby. Można go odczytywać jako rodzaj błagalnej modlitwy. Powtarzana czterokrotnie fraza „jednego serca” brzmi niemal jak zaklęcie, za pomocą którego podmiot liryczny chce przywołać do siebie upragnioną miłość.

Polecamy również:

 • Do młodych - interpretacja i analiza wiersza

  „Do młodych” Adama Asnyka to wiersz, który został napisany w roku 1880. Tytuł utworu bardzo wyraźnie sugeruje adresata – jest nim pokolenie ludzi młodych, kierujących się innymi zasadami i ideami niż jego poprzednicy. Więcej »

 • Daremne żale - interpretacja i analiza wiersza

  „Daremne żale” to wiersz Adama Asnyka z 1877 r. Dzieło to reprezentuje lirykę zwrotu do adresata. Podmiot liryczny kieruje swoje słowa do grupy ludzi mu współczesnych („Wy”). Przedstawia swoje poglądy i przekonania filozoficzne, szczególnie koncentrując się na odwiecznej,... Więcej »

 • Między nami nic nie było - interpretacja i analiza wiersza

  „Między nami nic nie było” to wiersz czterostrofowy. Każda strofa składa się z czterech wersów. Utwór skonstruowany został na zasadzie antytezy, czyli (pozornego) zaprzeczenia. Rozpoczyna się i kończy frazą: „Między nami nic nie było”, która spina całość klamrą poetycką. Więcej »

 • Nad głębiami - opracowanie

  „Nad Głębiami” to cykl 30 sonetów autorstwa Adama Asnyka, które powstawały w okresie od 1883 do 1894 r. Wszystkie zebrane w nim wiersze cechują się regularną budową. Składają się z czterech strof, z których dwie liczą po cztery wersy, a dwie kolejne po trzy. Liczba sylab w... Więcej »

 • Dzisiejszym idealistom - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Dzisiejszym idealistom” pochodzi z roku 1877. Znalazł się w zbiorze „Album pieśni” i stanowi jeden z programowych wierszy Asnyka, obok „Daremnych żalów” i „Do młodych”. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');