Anton Czechow - życie, twórczość, biografia

Anton Pawłowicz Czechow urodził się w styczniu 1860 r. w rosyjskim Taganrogu w niezbyt zamożnej rodzinie kupieckiej. Był wnukiem pańszczyźnianego chłopa, który wykupił siebie i rodzinę, i synem sklepikarza. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum (dwukrotnie powtarzał klasę) rozpoczął studia medyczne w Moskwie. W tym okresie utrzymywał się z pisania, publikując w lokalnej prasie pod nazwiskiem Antosza Czechonte opowiadania, humoreski, recenzje, felietony.

W 1884 r. rozpoczął praktykę lekarską, opublikował też pierwszy tom opowiadań pt. „Bajki Melpomeny”. W tym samym roku ukazała się jego jedyna powieść – „Dramat na polowaniu”. W 1886 r. opublikował „Barwne opowiadania”. Za wydany rok później zbiór „O zmierzchu” nagrodzony został przez Rosyjską Akademię Nauk.

W 1890 r. zwiedził wyspę Sachalin. Efektem podróży był utwór publicystyczno-reportażowy poświęcony katorżnikom.

W 1892 r. kupił majątek Mielichowo, w którym mieszkał 6 kolejnych lat. Działał charytatywnie na rzecz okolicznego chłopstwa.

W 1897 r. lekarze zdiagnozowali u pisarza gruźlicę. Ze względów zdrowotnych wyjechał do Nicei, a od 1898 r. mieszkał na Krymie. W tym czasie podjął stałą współpracę z Moskiewskim Akademickim Teatrem Artystycznym, na zlecenie którego napisał swoje najbardziej znane dramaty – „Wujaszka Wanię” (1899 r.), „Trzy siostry” (1901 r.) i „Wiśniowy sad” (1904 r.).

W 1901 r. ożenił się z aktorką Olgą Knipper. Ze względu na pogorszenie stanu zdrowia pisarza wiosną 1904 r. oboje wyjechali do niemieckiego uzdrowiska Badenweiler, gdzie 15 lipca Czechow zmarł. Pochowano go na moskiewskim Cmentarzu Nowodziewiczym.

Anton Czechow - życie, twórczość, biografia

Polecamy również:

 • Wujaszek Wania

  Czterowaktowa sztuka Antoniego Czechowa to opowieść o daremnym poświęceniu, niespełnionych miłościach, niezrealizowanych marzeniach i utraconych złudzeniach rozgrywająca się w dusznej atmosferze wiejskiej posiadłości. Więcej »

 • Antoni Czechow, Trzy siostry – streszczenie

  Najstarsza z tytułowych sióstr – Olga, pracuje jako nauczycielka w szkole i często wypełnia również obowiązku dyrektorskie. Druga z sióstr to Masza, która jest żoną nauczyciela z tej samej szkoły, w której pracuje Olga. Więcej »

 • Antoni Czechow, Śmierć urzędnika – streszczenie

  Tytułowym bohaterem opowiadania jest egzekutor Iwan Dmitricz Czerwiakow, którego poznajemy gdy ogląda operetkę w letnim teatrze w Petersburgu. W którymś momencie urzędnik obficie kichnął i ze wstydem zauważył, że staruszek przed nim przeciera swoja łysą głowę. Więcej »

 • Antoni Czechow, Kameleon – streszczenie

  Akcja opowiadania Antoniego Czechowa rozgrywa się na targowisku, na którym zjawia się policjant Oczumiełow. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43