Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Anton Czechow - życie, twórczość, biografia

Ostatnio komentowane
JA OGOLNIE EHM TAK OGOLNIE TO LUBIE JESC I WPI3RDALAC
MINECRAFT ZYCIEM • 2019-05-26 22:01:08
ł
g • 2019-05-26 15:48:42
hfdhfdhhdfhfdhfdhdfhhfdhfdhvhjkvfhjjkvfhfhdhkhvjfkhjvfhkvdkvhô
xd • 2019-05-26 15:53:02
WOS jest gowniany
Dru • 2019-05-26 10:53:45
Nic a tąd się nie dowiedziałam
Kalina • 2019-05-24 18:36:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Anton Pawłowicz Czechow urodził się w styczniu 1860 r. w rosyjskim Taganrogu w niezbyt zamożnej rodzinie kupieckiej. Był wnukiem pańszczyźnianego chłopa, który wykupił siebie i rodzinę, i synem sklepikarza. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum (dwukrotnie powtarzał klasę) rozpoczął studia medyczne w Moskwie. W tym okresie utrzymywał się z pisania, publikując w lokalnej prasie pod nazwiskiem Antosza Czechonte opowiadania, humoreski, recenzje, felietony.

W 1884 r. rozpoczął praktykę lekarską, opublikował też pierwszy tom opowiadań pt. „Bajki Melpomeny”. W tym samym roku ukazała się jego jedyna powieść – „Dramat na polowaniu”. W 1886 r. opublikował „Barwne opowiadania”. Za wydany rok później zbiór „O zmierzchu” nagrodzony został przez Rosyjską Akademię Nauk.

W 1890 r. zwiedził wyspę Sachalin. Efektem podróży był utwór publicystyczno-reportażowy poświęcony katorżnikom.

W 1892 r. kupił majątek Mielichowo, w którym mieszkał 6 kolejnych lat. Działał charytatywnie na rzecz okolicznego chłopstwa.

W 1897 r. lekarze zdiagnozowali u pisarza gruźlicę. Ze względów zdrowotnych wyjechał do Nicei, a od 1898 r. mieszkał na Krymie. W tym czasie podjął stałą współpracę z Moskiewskim Akademickim Teatrem Artystycznym, na zlecenie którego napisał swoje najbardziej znane dramaty – „Wujaszka Wanię” (1899 r.), „Trzy siostry” (1901 r.) i „Wiśniowy sad” (1904 r.).

W 1901 r. ożenił się z aktorką Olgą Knipper. Ze względu na pogorszenie stanu zdrowia pisarza wiosną 1904 r. oboje wyjechali do niemieckiego uzdrowiska Badenweiler, gdzie 15 lipca Czechow zmarł. Pochowano go na moskiewskim Cmentarzu Nowodziewiczym.

Anton Czechow - życie, twórczość, biografia

Polecamy również:

 • Wiktor Gomulicki - biografia, książki

  Wiktor Gomulicki – polski poeta, powieściopisarz, eseista, badacz historii Warszawy. Więcej »

 • Światopogląd i filozofia pozytywizmu

  Początki pozytywizmu są ściśle powiązane z osobą francuskiego myśliciela – Augusta Comte’a. To właśnie on stworzył podstawy nowego systemu myślowego, który nazwany został filozofią pozytywistyczną (od wydawanego w latach 1830 – 1842 sześciotomowego dzieła „Kurs filozofii... Więcej »

 • Sztuka II połowy XIX wieku - charakterystyka

  Sztuka II połowy XIX wieku określona była głównie przez zasadę dokładnego oddawania rzeczywistości. Na rzecz tego postulatu zrezygnowano z wszelkich sposobów upiększania świata, starając się ukazać jego pełny, realny kształt. Dzieła zaczęły dotykać bardziej przyziemnej tematyki. Przedstawiały... Więcej »

 • Pozytywizm w Europie - charakterystyka

  Nazwa „pozytywizm” pochodzi się od „Kursu filozofii pozytywnej” Augusta Comte'a, książki, która opublikowana została w 1842 (po 12 latach prac). W dziele tym zawarte zostały nie tylko nowe wytyczne dotyczące nauki, lecz także liczne idee, które na długi czas zmieniły... Więcej »

 • Pozytywizm w Polsce - charakterystyka

  Początek epoki pozytywizmu w Polsce datuje się na rok 1864 – czas upadku powstania styczniowego. Za kończący pozytywizm uznaje się rok 1890, stanowiący jednocześnie początek Młodej Polski. Granica ta jest jednak kwestią umowną, gdyż w późniejszym okresie wciąż działali myśliciele kierujący się... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =