Antoni Czechow, Trzy siostry – streszczenie

Akt I

Najstarsza z tytułowych sióstr – Olga, pracuje jako nauczycielka w szkole i często wypełnia również obowiązku dyrektorskie. Druga z sióstr to Masza, która jest żoną nauczyciela z tej samej szkoły, w której pracuje Olga. Małżeństwo to po kilku latach nie jest już szczęśliwe, gdyż mężczyzna jest od niej dużo starszy, co początkowo uważała za jego atut. Najmłodszą siostrą jest Irina – która w momencie rozpoczęcia akcji obchodzi swojej imieniny. Jej największym pragnieniem jest powrót do Moskwy bo wierzy, że spotka tam swoją życiową miłość. Siostry mają jeszcze brata – Andrzeja, zakochanego z kolei w dziewczynie zupełnie zagubionej w świecie – Natalii Iwanownej. Z okazji święta Iriny odbywa się właśnie uroczyste przyjęcie.

Akt II

W akcie drugim akcja przenosi się na dwa lata do przodu. Andrzej i Natalia są już wtedy małżeństwem, które jednak nie cieszy się spokojem i spełnieniem. Kobieta bowiem romansuje. Również Masza, druga z sióstr zdradza swojego męża. Najmłodsza zaś wciąż ma wokół siebie wianuszek adoratorów, jednak dziewczyna nie darzy uczuciem miłości żadnego z nich.

Akt III

Mija kolejny rok i w rodzinie Andrzeja i Natalii pojawia się dziecko, które staje się jej oczkiem w głowie. Chciała zapewnić mu jak najlepsze warunki więc poprosiła Olgę i Irinę  by zamieszkały w jednym pokoju. W tym czasie w miasteczku wybucha pożar, w wynik którego strawione zostają majątki większości mieszkańców. Co więcej, siostry dowiadują się, że bez ich wiedzy Andrzej zaciągnął  kredyt pod ich dom by spłacić kredyt. Irina, przestając wierzyć, że kiedykolwiek wróci do Moskwy postanawia poślubić jednego z amantów – barona Tuzenbacha.

Akt IV

Stacjonujący w mieście żołnierze muszą zmienić rejon pobytu – Masza ma tam swojego ukochanego, który niestety również musi wyjechać. Przestaje więc romansować i wraca do swojego męża, który wybacza jej zdradę. Olga awansuje na stanowisko dyrektora szkoły więc usamodzielnia się i wyprowadza z domu do mieszkania przy placówce. Wraz z nią odchodzi ich dawna niańka, teraz już starsza kobieta – Anfisa. Irina również szkoli się na nauczycielkę i po śmierci barona postanawia całkowicie poświęcić się pracy. Władzę w domu obejmuje ich bratowa Natalia, która rządzi nim w sposób despotyczny.