Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Antoni Czechow, Śmierć urzędnika – streszczenie

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
jd
jd • 2019-12-05 16:50:39
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Kom...
Komentarz nie został zapisany. Nie podano treści komentarza lub nazwy komentującego.Komentarz nie został zapisany. Nie podano tr • 2019-12-04 17:25:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tytułowym bohaterem opowiadania jest egzekutor Iwan Dmitricz Czerwiakow, którego poznajemy gdy ogląda operetkę w letnim teatrze w Petersburgu. W którymś momencie urzędnik obficie kichnął i ze wstydem zauważył, że staruszek przed nim przeciera swoja łysą głowę. Okazało się, że był to dyrektor departamentu komunikacji. W czasie przerwy Iwan podszedł do niego i nieśmiało przeprosił za ten incydent. Wciąż obawiał się, jednak, że dygnitarz ten nabył o nim bardzo złego zdania.  Gdy wrócił do domu przedyskutował to z żoną i postanowił osobiście udać się do siedziby departamentu i jeszcze raz mocno przerosić dyrektora. Jego reakcja bynajmniej nie uspokoiła sumienia Czerwiakowa, który pomyślał, że urzędnik ma o nim jeszcze gorsze zdanie. Poczekał więc do końca pracy urzędu i znów udał się do Brizżałowa, który był już tymi wizytami poważnie zniecierpliwiony. Bohatera ta reakcja zdruzgotała jeszcze mocniej więc postanowił napisać list, ale nie bardzo mu to wychodziło. Powziął więc jeszcze jedne odwiedziny u dyrektora – to całkowicie rozgniewało Brizżałowa. Iwan Czerniakow wrócił do domu i z emocji i przejęcia po prostu umarł.  

 

Polecamy również:

  • Wujaszek Wania

    Czterowaktowa sztuka Antoniego Czechowa to opowieść o daremnym poświęceniu, niespełnionych miłościach, niezrealizowanych marzeniach i utraconych złudzeniach rozgrywająca się w dusznej atmosferze wiejskiej posiadłości. Więcej »

  • Antoni Czechow, Trzy siostry – streszczenie

    Najstarsza z tytułowych sióstr – Olga, pracuje jako nauczycielka w szkole i często wypełnia również obowiązku dyrektorskie. Druga z sióstr to Masza, która jest żoną nauczyciela z tej samej szkoły, w której pracuje Olga. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =