Powieść przygodowa - geneza
Powieść przygodowa narodziła się w XVIII w. W jej powstaniu znaczącą rolę odegrały pamiętniki, dzienniki i różnego rodzaju relacje przedstawiające wydarzenia, jakich uczestnikami byli ich autorzy. Powieść przygodowa często łączona jest z powieścią podróżniczą – przedstawianie bohaterów przeżywających przygody w podróży, w drodze zwiększa dynamikę wydarzeń.
Powieść przygodowa - cechy i założenia
Powieść przygodowa toczy się w bardzo szybki sposób i obfituje w liczne zwroty akcji. Nierzadko pojawiają się w niej w wydarzenia, które zupełnie zmieniają nastawienie czytelnika do prezentowanych sytuacji. Pomimo mnogości różnorodnych wypadków, tworzone przez autorów historie kończą się zazwyczaj pozytywnie, a cenieni przez czytelników bohaterowie, którzy niejednokrotnie wykazują się heroizmem i niemal nadludzkimi zdolnościami, zdobywają kolejne doświadczenia, stają się silniejsi fizycznie i psychicznie oraz lepiej przygotowani na kolejne przygody.
Większość powieści przygodowych zawierało w sobie także elementy dydaktyczne, prezentując szlachetne postawy i odważne czyny. Bohaterzy uosabiają zwykle pewne wartości, często gotowi są do walki w imię szeroko pojętego dobra.