Reportaż - geneza
Reportaż wykształcił się w drugiej połowie XIX stulecia, co było ściśle związane z rosnącym znaczeniem prasy, która często podejmowała bieżącą tematykę, obrazując zawiłości ludzkiego życia, opisując postęp technologiczny, najnowsze wydarzenia kulturalne, relacjonowała również podróże do dalekich krajów.
Ważną rolę w powstaniu reportażu odegrały proza realistyczna oraz popularne w minionych epokach relacje z podróży i doniosłych wydarzeń.
Reportaż - cechy i założenia
Reportaże miały na celu przedstawianie realnych zdarzeń. Autorzy najczęściej odtwarzali ich przebieg, słuchając świadków lub też sami byli ich świadkami. Gatunek ten od początku miała cechować rzetelność i autentyczność. Fakty przedstawiano z wielką starannością, operując przy tym bardzo dobrym – literackim – językiem.
Szczególnym przykładem reportażu pozytywistycznego są „Listy z podróży do Ameryki” Henryka Sienkiewicza. Wśród ówczesnych odbiorców cieszyły się one wielką popularnością, gdyż nie tylko przybliżały realia życia na odległym kontynencie, ale także, dzięki sprawności autora, stylizowane były na prozę. Twórca „Trylogii” zawarł w nich także wiele aktualnych przemyśleń, m.in. doszukiwanie się podobieństw