Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych przekształconych w dzieła sztuki.

Istotą konceptualizmu jest skupienie na intelektualnym przekazie dzieła artystycznego, a nie jego wymiarze przedmiotowym. Konceptualizm może zatem wiązać się z odejściem od tradycyjnych technik artystycznych, jak np. malarstwo czy rzeźba, ponieważ to nie one są tu wyznacznikiem sztuki, ale sama metaforyka utworu.

Termin „sztuka konceptualna” został po raz pierwszy zastosowany przez Guillaume’a Apollinaire’a w odniesieniu do kubizmu, jednak właściwy nurt konceptualizmu ukształtował się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Jego kolebką był Nowy Jork, gdzie grupa artystów przedstawiła dzieła opozycyjne z jednej strony do minimalizmu, z drugiej do pop artu. Konceptualizm odrzucił więc zarówno dekoracyjną funkcję sztuki, jak i jej przedmiotowy charakter. W centrum znalazł się tu nie materiał, ale przekaz myślowy. Częstymi formami używanymi w zakresie tego kierunku stały się fotografia, film, happening.

W teorii sztuki funkcjonują dwie podstawowe klasyfikacje konceptualizmu. Ze względu na przewagę pierwiastka budowania lub destrukcji można wyróżnić konceptualizm konstruktywistyczny bądź dadaistyczny. Ze względu zaś na stopień radykalizacji założeń nurt ten dzieli się na umiarkowany i skrajny.

W formie najbardziej radykalnej sztuką nie jest już sama sztuka, ale dyskurs na temat sztuki (szkoła Art Language). Słynną przedstawicielką tego nurtu jest np. Barbara Kruger, artystka, która w serii zdjęć, kolaży gazetowych opatrzonych autorskim komentarzem czy instalacji porusza najważniejsze problemy współczesności, przede wszystkim zagadnienia wykluczenia i dyskryminacji ze względu na płeć i rasę. Jej pracę rozbijają kulturowe stereotypy i dyskutują z współczesnymi wzorcami kultury popularnej.

Richard Long z kolei skupił się na tak zwanej sztuce ziemi – wykorzystywał trawnik, drogę czy nawet błoto, za pomocą których wyrażał kondycję człowieka w świecie. Walter de Maria zajmował się land artem – kompozycjami ze stalowych prętów.

Najsłynniejszym polskim konceptualistą był Roman Opałka, artysta, który zatarł granicę pomiędzy sztuką a życiem – z liczb, fotografii własnej twarzy oraz niknącego koloru uczynił wielką metaforę ludzkiego przemijania.

Inni znani przedstawiciele konceptualizmu to: Joseph Kosuth, Bruce Nauman, Dennis Oppenheim czy Wolf Vostell.

Polecamy również:

  • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

  • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

  • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

  • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

    Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

  • Asamblaż - definicja, przykłady, twórcy

    Asamblaż (od fr. assemblage – zbieranie) to odmiana kolażu, która polega na stworzeniu artystycznej kompozycji z gotowych przedmiotów. Asamblaż ma formę przestrzenną, a elementy, które się na niego składają, mogą mieć charakter użytkowy lub mogą to być po prostu skrawki materiałów:... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33