Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zdzisław Beksiński - biografia i twórczość

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku w rodzinie o długich tradycjach działania na rzecz lokalnej społeczności. W czasie okupacji hitlerowskiej artysta uczył się w szkole handlowej Polonische Offentliche Handelsschule, a także w tajnym gimnazjum. W 1947 roku zdał maturę w Gimnazjum Męskim w Sanoku. Następnie ukończył studia architektoniczne na Politechnice Krakowskiej.

W 1951 roku ożenił się z Zofią Heleną Stankiewicz, z którą miał syna Tomasza. Po zakończeniu edukacji pracował jako inspektor nadzoru budowlanego. Przez długi okres był również plastykiem w Dziale Głównego Konstruktora Sanockiej Fabryki Autobusów „Autosan” (którą założył jego pradziadek), a więc zajmował się projektowaniem wyglądu poszczególnych elementów autobusów.

Jednocześnie poświęcał się malarstwu, rzeźbie i grafice. W 1977 roku Beksiński wraz z rodziną przeprowadził się do Warszawy. Żona artysty zmarła w 1998 roku, a jego syn rok później popełnił samobójstwo. W 2005 roku artysta został zamordowany w swoim mieszkaniu przez 19-letniego Roberta K., znajomego, który pomagał malarzowi w wykonywaniu drobnych prac domowych. Cała rodzina została pochowana we wspólnym grobowcu na Cmentarzu Centralnym w Sa

Zobacz również

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie.

  Więcej
 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem i przyswajania jego pewnyc...

  Więcej
 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60.

  Więcej
 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie.

  Więcej
 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych przekształconych w dzieła sztuki.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11